WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

SEO’ya uyumlu, Değerli ve Faydalı İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Gelişen Google algoritması ile birlikte SEO çalışmaları daha profesyonel hale geldi. Günümüzde Google algoritmasını manipüle etmek son derece zorlaştı. SEO çalışmalarında geçmiş dönemde backlink çalışmaları daha etkili olmasına rağmen artık içerik kalitesi backlink inşaasının önüne geçmiş durumda. SEO sektörüne ilgi duyan ve hatta yeni başlayan birisi iseniz arama motorları tarafından değer verilen, kullanıcılar tarafından faydalı bulunan bir içerik nasıl oluşturulur, kaliteli içerik oluştururken nelere dikkat edilmelidir gibi soruları merak ediyor olmalısınız. Kaliteli içerik oluşturarak hedef anahtar kelimelerinizde yükselebilir, organik trafiğinizi arttırabilir, yeni müşteriler bulabilir ve hatta dolaylı yoldan marka algınızı arttırabilirsiniz.

 

“SEO’ya uyumlu içerik” kelimesinden ne anlamalıyız ?

Açılışta da belirttiğimiz gibi, arama motorlarında üst sıralarda yer almak, müşteri elde etmek, hedef kitlemize ulaşmak ve organik trafiğimizi arttırmanın en etkili yolu kaliteli, faydalı ve benzersiz içerik oluşturmaktan geçiyor. Kaliteli içerik oluşturarak arama motorları tarafından uzun vadede ödüllendiririz. “Kaliteli içerik” kelimesinden tam olarak ne anlamalıyız, Google bizden içerik konusunda neler bekliyor ? gibi sorulara cevap verelim.

Google ‘ın kaliteli içerik konusunda bizden beklediği aslında çok basit : Google, kullanıcılara yararlı olacak içerikler üretmemizi ve içeriklerimizi arama motorlarına yönelik değil de kullanıcılara yönelik oluşturmamızı istiyor. Herhangi bir konu hakkında oluşturacağımız içerik ne fazla ne de eksik olmalıdır. İlgili anahtar kelimeden sitemize ulaşıp aradığı cevabı alan bir ziyaretçi mutlu olarak sitemizden ayrılıyorsa “kaliteli içerik” konusunda iyi bir çalışma yapmışız demektir. Google ve diğer arama motorları bu durumun farkına varır ve websitemizi (bizleri) ödüllendirir.

Google, Backlinklerin Olumlu-Olumsuz Olduğunu Ayırt Edemiyor

SEO kriterlerine uygun içerik oluşturmanın temel mantığını öğrendik. Şimdi teknik konulara bakacak olursak eğer ilk aşamada arama motorlarından ziyaretçi çekmek istediğimiz anahtar kelime(lerin)nin araştırmasını yapmalı ve içeriğimizi bu anahtar kelimelere göre inşa etmeliyiz. Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda oluşturacağımız içeriklerde hiçbir zaman aşırıya kaçmamalı ve anahtar kelimeleri içeriğimize mantıklı ve spam tehlikesi oluşturmayacak şekilde dağıtmalıyız.

İpucu : İçeriklerimizi oluştururken daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamak amacı ile sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayalım.

 

Anahtar kelime araştırması nasıl yapılmalıdır ?

İçeriğimize uygun anahtar kelime araştırması yaparken her anahtar kelimenin aranma hacmini araştırıp iyi analiz etmemiz gerekiyor. Belirlenen anahtar kelimelerin içeriğimize uygun olmasına dikkat etmeliyiz. İçeriğin konusundan uzaklaşacak anahtar kelimeler bizlere negatif olarak yansıyacaktır. En çok sorulardan bir tanesi de anahtar kelimelerin içeriğimizde ne yoğunlukta bulunması gerektiğidir. Bu konuda  eğer bir rakam verecek olursak; İçeriğinizdeki kelime sayısının %4’ünden fazla olmamasına özen göstermemiz gerekiyor. Aksi halde içeriğimizden elde edeceğimiz fayda azalacak ve hatta spam riski taşıyacaktır.

Landing Page Sitelerin SEO’sunda Nelere Dikkat Edilmelidir ?

SEO’ya uyumlu, kaliteli içerik oluşturmanın temel mantığı, içerikleri kullanıcılara faydalı içerik oluşturmaktan geçmektedir.

İçeriğimizde her zaman konu ile ilgili görseller kullanmalıyız. İçeriğimizde kullanacağımız görseller içeriğimizin okunma oranını (readability) arttıracaktır. Günümüzde internet kullanıcılarının yarısından fazlasının mobil cihazlardan geldiğini düşünürsek kullanacağımız görsellerin iyi bir şekilde optimize edilmesi gerektiğini unutmayalım. Eğer wordpress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanmıyorsanız ve metin editörünüz desteklemiyor ise görsellerin alt=”” ve height=”” , width=”” etiketlerini manuel olarak eklememiz gerekmektedir.

Değerli İçerik Üretmek ve Sitemize Yararları

Oluşturduğumuz içerikte gerekli hallerde iç ve dış link çıkışı yapalım…

Google’ın site içi ve sitelerarası hiyerarşiyi anlayabilmesi için bizlerden bağlantı paylaşmamızı istemektedir. Websitemiz özelinde hiyerarşiyi ve dolaşım kolaylığını sağlamak adına içeriklerimizde kendi sitemizden ilgili içerikleri ve bağlantıları paylaşmamızda yarar var. Yanlış bilinenin aksine içeriklerimizde kullandığımız dış linkler (rakip siteler ve rakip sayfalar hariç…) sitemize zarar vermemektedir. Aksine bu durum sitemizin içerik kalitesini arttıracak ve gelen ziyaretçilerin tam memnun sitemizden  ayrılmasına yardımcı olacaktır.

 

Alt başlıklar kullanmak içeriğimizin kalitesini arttırır

Okunabilirlik çok önemli bir kavramdır. Eğer içeriklerimiz yapı ve görünüm itibariyle dümdüz yapıya sahipse kullanıcılar bu içeriği okumakta zorlanacaktır. Yazımızı görsel olarak zenginleştirmek için alt başlıklar kullanabiliriz. Alt başlıklar içeriğimizi zenginleştirir ve okunabilirliğini arttır. Alt başlık oluştururken dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan birisi ise “Heading” etiketlerinden H1 etiketini asla ara başlıklarda kullanmamamız gerektiğidir. Alt başlık oluştururken dikkat edeceğimiz bir diğer husus ise alt başlığın altındaki paragrafı özetler şekilde olmasıdır.

H (Heading) Etiketlerinin Kulanımındaki Yanlışlıklar ve Doğruları

Google Kopya İçerikleri Görmeden Bulabiliyor

İçeriğimizi dağıtma ve profesyonelliğimizi yansıtma

Kaliteli bir içerik oluşturduktan sonra bu içeriğimizi sosyal ağlarda paylaşmalıyız. Hatta hedef kitlemizin yoğun olduğu gruplarda, sayfalarda ve kendi websitemizin sayfasında/grubunda paylaşmalıyız. Böylece hedef kitlemize ulaşırken bir adım daha atmış oluruz. İçeriklerimizi spam riski oluşturmayacak şekilde manuel olarak paylaşmamız arama motorları sıralamalarında doğrudan olmasa bile dolaylı olarak katkı sağlayacaktır.

Kaçıncı Sırada Kaç Tıklama Alırım

İçeriklerinizde kaliteden asla ödün vermeyin

Düşük kaliteli içerik oluşturmak aslında hiç mantıklı değildir. Kısa sürede hazırlanan, tamamen arama motorlarından hit almak için oluşturulan içerikler kısa vadede bizlere yarar sağlasa da uzun vadede zarar verecektir. Bu durum websitemizin ceza almasına bile sebep olabilir. Bir içerik hazırlarken tamamen doğal olun ve içeriğin konusuna odaklanın. Arama motorlarından gelecek ziyaretçilere odaklanırsak amacımızdan saparız ve bu durum içeriğimizin kalitesine yansır. Kaliteli içerik oluşturacağım diye de yazıyı çok fazla uzatmamak gerekir, bir diğer deyişle “kararında” bırakmak gerekir.

 

E-ticaret sayfalarında ana sayfa kadar ürün sayfaları da önemlidir. Ürün sayfalarındaki başlığı ve ürün açıklamalarını özenle oluşturmamız gerekmektedir. Kaliteli ürün girişleri hem arama motorlarındaki sıralamamızı etkiler hem de (eğer kullanıyorsanız) Adwords reklamlarında TBM (Tıklama başına maliyet) ‘lerinizde düşüşe yol açar.

Eğer kişisel blogunuz ya da belli bir konuya odaklanan bilgi içeren websiteleriniz var ise mevsimlik (belli zaman dilimlerine yönelik) içerikler oluşturmayın. Ölmeyen içerik de denilen her zaman aranma hacmi olacak konulara odaklanmanızda yarar vardır.

İki Büyük SEO Metriği : Tekil Ziyaretçi ve Çoğul Ziyaretçi

Basın bültenleri zararlıdır…

Haber sitelerinizde yayınladığınız basın bültenleri aslında sitenizin kalitesi açısından zararlıdır. Basın bültenlerini olduğu gibi yayınlamak (duplicate content) eşleşen içerik cezasına sebep olur. Basın bültenlerini yayınlayacak iseniz başlığını ve içeriğini değiştirmeniz (rewrite) gerekmektedir.

Anahtar Kelimelere Yapılan Yanlış SEO Çalışmaları

Liste içerikler çok ilgi çekicidir

Liste içerik dediğimiz bir içeriği liste halinde yayınlayan içerikler son derece ilgi çekicidir ve okunabilirliği fazladır. Bu içeriklere örnek verirsek; “SEO Çalışmalarında En Etkili 20 Yöntem” veya “Dünyanın Tırmanılması En Zor 7 Dağı” gibi içerikleri örnek verebiliriz.

 

İmla kurallarına ve yazım yanlışlarına dikkat edelim

İçeriklerimizi özenle hazırlamalıyız. İçeriklerimizde imla kurallarına uymamamız ya da yazım yanlışları yapmamız hem ziyaretçilere rahatsızlık verecek hem de arama motorları tarafından notunun kırılmasına sebep olacaktır.

Günümüz video içeriklerin zamanı

İnternet bağlantı hızlarının artması, herkesin cebinde kamera olması ve gelişen video teknoloji sayesinde günümüzde video, metin ya da görsel içeriklerin önüne geçmiştir. İçeriklerimizde mutlaka videolara yer vermeliyiz. Ziyaretçi memnuniyeti açısından video içerikler son derece önemlidir.

content concept handwritten on blackboard

 

Kalitesiz İçerik Üretip Zamanınızı Boşa Harcamayın

İnfografik içerik oluşturmak zordur ama değerlidir

İnfografik içerikler web dünyasında en az rastlanılan içerik türüdür. İnfografik içeriklerin oluşturulması zor olmasına rağmen ziyaretçilerin bu tarz içeriklere daha fazla ilgi duyduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle sektörünüzdeki, işinizdeki profesyonelliğinizi yansıtmak amacıyla imkanınız dahilinde infografik içerikler oluşturabilirsiniz.

Yazıyı okuduysanız SEO çalışmalarının en önemli çalışmalarından birisi olan kaliteli içerik oluşturmadır fakat sadece kaliteli içerik oluşturarak SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütemezsiniz. Bütün kapsayan komple SEO Çalışması ile ancak başarılı olabilirsiniz.

Bursa ilinde yerel SEO çalışmalarımızdan olan Bursa SEO ve SEO Bursa çalışmaları için bizlere iletişim bölümünden merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.
4 Yorum
  1. Mustafa Yasar

    Web sitelerimiz için çok önemli olan ama dikkat eden bir konuyu bu kadar kolay ve yalın bir dille anlatmışsınız, çok faydalı bir içerik olmuş. teşekkürler.

  2. Ali BEY

    Tamda araştırdığım bir konuydu. Tek google içinde değil insanlar içinde kaliteli içerik önemli çünkü artık bilgi yoğunluğundan aradığımız bilgiyede ulaşamaz olduk. Bu konu hakkında bilgilendirmeniz için teşekkürler 🙂

Yanıt ver