WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Landing Page Sitelerin SEO’sunda Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Landing Page Sitelerin SEO'sunda Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Son zamanlarda çok tercih edilen site biçimlerinden bir tanesi de “Landing Page” yani “Tek Sayfa Siteler” dir. Landing page sitelerin en büyük avantajlarından bir tanesi site hakkındaki tüm bilgilerin ve görsellerin tek sayfa üzerinde yer almasıdır. Landing page siteleri tek sayfa HTML site olarak düşünebiliriz. Tek sayfalı siteler yani landing page siteler son derece kullanışlı olsa da SEO açısından bazı dezavantajlara sahiptirler. Bu yazımızda Landing page siteler için yapılabilecek SEO çalışmalarından bahsedeceğiz.

İşletmeniz İçin Tek Sayfa Siteler Uygun Mu ?

Şirketinizin türü ve sunduğu hizmet ve ürünleri göz önünde bulundurarak landing page sitelerin sizlerin ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşıladığını analiz etmeniz gerekmektedir. Eğer çok fazla dinamik içeriğe sahip olacaksanız landing page siteler işinizi görmeyebilir.

Tek Sayfa Sitelerin Dezavantajları Nelerdir ?

Tek sayfa sitelerin sadece 1 adet sayfası olduğu için özellikle farklı kelimelerden ziyaretçileri arama motorlarından çekmekte sıkıntı yaşamanız olağandır. Özellikle çok fazla içeriğe sahip olan siteler için landing page siteler doğru tercih olmayacaktır.

Tek sayfa siteler için anahtar kelimelerin karşılayacağı sayfa sadece 1 tane olduğu için başlık, meta açıklama ve meta anahtar kelime seçimlerinin çok dikkatli yapılması gerekmektedir. (Google ‘ın yakın zamanda yaptığı açıklama ile meta açıklama ve meta etiketleri göz ardı ettiği açıklamayı hatırlayalım.)

Tek Sayfa Sitelerin SEO Açısından Avantajları ?

Tek sayfa siteleri düşündüğümüzde birçok bakımdan dezavantajı olduğunu düşünsek de bazı yönlerden bize avantaj sağlar. Bu avantajlardan bir tanesi de özellikle dış SEO çalışması (Off Page SEO) yaparken link inşaası yapacağımız backlinklerin sadece 1 tane olmasıdır. Bu bize zaman ve para açısından avantaj sağlamaktadır.

Hizmet sektöründeyseniz sitenizin yapısını landing page site düzeninde oluşturabilirsiniz. Tek sayfa sitelerin hızlı oluşları, kolay oluşturulabilmelerini sağlamak amacıyla birçok farklı hizmet vardır. Bu hizmetlere örnek vermek gerekirse Wix ‘i örnek verebiliriz.

Tek sayfa siteler için mobil deneyim üst düzeydedir. Özellikle günümüzde mobil cihaz kullanımı çok yaygın olduğu için mobil cihaz deneyimini göz ardı etmememiz gerekmektedir.

Tek Sayfa Sitelerin Yapısı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sitede olduğu gibi Heading etiketlerinin yerleşimi büyük önem taşımaktadır. Heading etiketlerini iyi bir şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. H1 etiketinin landing page sitelerde birden fazla kullanılmasını öneren SEO uzmanlarının aksine biz kesinlikle önermiyoruz. Heading etiketlerinin kullanıcılara yönelik değil de arama motorları örümceklerine yönelik olduğunu bildiğimiz için heading etiketlerinin uygulanma kurallarına dikkat etmemiz gerekmektedir.

H (Heading) Etiketlerinin Kulanımındaki Yanlışlıklar ve Doğruları yazımızı incelemeyi unutmayınız.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver