WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Kuşkusuz SEO çalışmalarının en önemli ayaklarından birisi de “anahtar kelimelere” yapılan SEO çalışmalarıdır. Anahtar kelimelere yapılacak olan SEO çalışmalarının ilk ayağı site içinde – site içi seo çalışmalarına içerik çalışmarını da ekleyebiliriz. – yapılan SEO çalışmalarıdır. Anahtar kelimelere yapılan dış SEO çalışmalarında ise maalesef çok yanlış uygulamalar yapılıyor hatta SEO yol haritası yanlış çiziliyor.

Anahtar kelimelere çalışmaya başlamadan önce ilk kontrol edeceğiniz sitenizin ilgili içeriği ile anahtar kelimenizin tam olarak uyuşması ve karşılaması olacaktır. Anahtar kelimenizi tam olarak karşılayacak sayfa içeriğine sahipseniz dış SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz. Ayrıca sektörünüzle alakalı yan anahtar kelimeleri de çıkartıp bu kelimeler çevresinde de çalışmalar yapabilirsiniz. Anahtar kelimelerin aranma hacimlerini ve rekabeti göz önüne alarak bir çalışma yapmanızda fayda var. Aksi halde yapacağınız çalışmalardan verim alamazsınız.

Doğru Kelime(leri) Seçmek Önemlidir…

İyi bir pazarlama stratejiniz var, sürekli olarak iyi içerikler üretiyorsunuz fakat ziyaretçilerinizden beklediğiniz geri dönüşleri alamıyorsunuz. Bu durumda seçtiğiniz anahtar kelimelere ve çalışma yaptığınız anahtar kelimelere tekrardan bakmanız gerekiyor. Günümüzde birçok anahtar kelimede rekabet çok yoğun olduğu için sizlere “Long Tail Keywords” yani “Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler” e göz atmanızı öneriyorum.

Anahtar kelimeler üzerinde analiz yaparken “Google Anahtar Kelime Planlayıcı” aracını kullanabilirsiniz. (Adwords’te oturum açmanız gerekmektedir.)

Gelin hep beraber anahtar kelimeleri neden bu kadar yanlış anladığımıza bakalım;

  • Anahtar kelimelerin, aranma hacimlerini, yaş, cinsiyet, coğrafi konum gibi segmentleri kötü analiz etmek
  • Sektörünüzle alakalı geri dönüşümü az fakat yüksek aranma hacimli kelimelere yeteri kadar çalışma yapmamak
  • İçeriklerinizin niche kavramından uzak, birçok farklı konuya değinmiş olması
  • Online reklam araçlarından gelen verileri iyi analiz etmemek
  • İçerikleri ziyaretçiler için değil de arama motorlarına göre planlamak
  • Anahtar kelimelerinizle alakalı içeriklerinizin anahtar kelimelerle ilişkisinin az olması
  • Sektörünüzle alakasız anahtar kelimelere yoğunlaşmak

Konu hakkında düşünce ve yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver