WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Ücretsiz ve Kaliteli DoFollow Backlink Alabileceğiniz Siteler

Çok önemli not : Bu yazımızda paylaştığımız “Ücretsiz ve Kaliteli DoFollow Backlink Alabileceğiniz Siteler” doğal bir SEO destekleme yöntemi değildir. Lütfen aşağıdaki sitelerden backlink alırken bu uyarımızı dikkate alınız.

SEO çalışmalarının önemli bölümlerinden birisi de “Dış SEO Çalışmaları” dır. Dış SEO çalışmaları profesyonel ve uzman bir kişi tarafından yapılandırılmaz ise sonuçları çok kötü olabilir ve hatta Google tarafından cezalandırılabilir. Dış SEO çalışmalarında siteniz için “Backlink inşaası” çalışmalarında kaliteli sitelerden backlink almanız gerekmektedir. Kaliteli sitelerden doğal görünümlü ve “DoFollow” backlinkler sitenizin sıralamalarında faydalı olabilir.

Nedir Bu DoFollow Backlink ?

DoFollow backlinkler adından da anlaşılacağı üzere Google tarafından takip edilen ve sıralamalarda işleme alınan backlink türleridir. DoFollow backlinklerin tam karşıtı olan NoFollow backlinkleri Google sıralama kriteri olarak değerlendirmeye almaz. Aşağıda Dofollow ve nofollow link kullanımına 2 örnek verilmiştir.

Nofollow link kullanımı örneği

<a href=”https://www.yesilseo.com/” rel=”nofollow”>Bursa SEO</a>

Dofollow link kullanımı örneği

<a href=”https://www.yesilseo.com/” rel=”dofollow”>Bursa SEO</a>

alternatif kullanım ise şu şekildedir. rel=”” etiketi olmadan kullanılan link yapıları da dofollow niteliktedir.

<a href=”https://www.yesilseo.com/”>Bursa SEO</a>

 

Yüksek kaliteli ve ücretsiz DoFollow backlink alacağınız websiteleri;

Sites.Google.com

medium.com (Dofollow değil, lakin kaliteli bir mecra.)

stumbleupon.com

slashdot.org

diigo.com

about.me

fark.com

livejournal.com

dzone.com

folkd.com

 

Not : Üstteki web sitelerinden alacağınız tüm backlinklerin “özgün/benzersiz” olduğuna dikkat edin. Aksi halde Google tarafından dikkate alınmazlar.

 

Sitemizde yayınlanan diğer içerikleri okuduğunuzda yazılara yaptığınız yorumlar onaylanacaktır.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.
164 Yorum
 1. Mrh nasılsın umarım iyisindir Google kendi sitem için araştırma yaparken ilk sayfa ilk sırada bu makaleye denk geldim sonuna kadar okudum bir daha okudum ciddi anlamda gerçekten özenerek yazılmış çok doğru bilgiler bilmiyorum kaç kişi yazıyor ama emek veren kişilere çok tşk ederim başarının devamını temenni ederim saygılarımla selamlıyorum http://www.kumas.org

   1. Merhaba sonunda işey yarar bir makale kesfedebildiğim için çok mutluyum değerli bilgileriniz için teşekkür ederim bu konularda yeniyim bolca araştırma yapıyorum çok başarılı bir makale olmuş teşekkürler

 2. Hocam teşekkur ederim güzel paylaşım da medium.com’u do-follow link verenler listesine koymussunuz. Tamam anlıyorum kaliteli backlink ama do-follow degil. Düzeltilmesi gereken bir nokta. Medium backlinkleri “nofollow”dur arada ciddi fark var siz daha iyi biliyorsunuz. Saygılar

 3. Üstadım selamlar.
  Google sites ile backlink almayı düşünüyorum. Blog açtıktan hemen sonra link vemermemin zararı var mı? Malum 2016 sonrasında paravan siteler artık yüksek riskli olarak kabul ediliyor.

  1. Merhabalar;
   Herhangi bir zararı olmaz lakin dofollow/nofollow oranının doğal olmasına özen gösterin.
   Paravan siteler konusunda haklısınız, günümüzde pek tercih edilen bir SEO çalışması değil.

  1. Merhabalar,
   Belli ölçülerde kullanmak şartı ile faydalı olur.
   Bir sitenin backlink dağılımının da homojen yapıda olması gerekiyor.
   Backlink inşaasının da profesyonel birisi tarafından yapılması yerinde olacaktır. Aksi halde siteye faydadan çok zarar getirecektir.

 4. Hocam bu yıl şubat ayında ilk sayfadan ikinci sayfaya düştüm. Araştırma içine girdim, gerileme nedenini tam olarak bulamadım. Sizin listeden backlink alıp bekleyeceğim. Cevab için teşekkür ederim.

 5. Hocam öncelikle bu emek dolu yazınız için teşekkürler. Merak ettiğim bir şey var. Nofollow un etkisini Dofollow ile kıyaslarsak tam olarak nasıl bir bağlantı var. Mesela nofollow sayısı hiç mi önemli değil?

  1. Merhabalar;
   Tamamen nofollow linklerden oluşan bir backlink profili zararlıdır.
   Sağlıklı bir websitesinin backlink profilinde nofollow linkler de bulunabilir. Nofollow linkler backlink profilinde homojen olarak dağılmalı ve belli bir oranda olmalıdır.
   Sağlıklı bir websitesinin backlink profili nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olmak için büyük sitelerin backlink profillerinin oranlarını inceleyebilirsiniz.
   Örnek : trendyol.com, r10.net vs.

 6. Hocam çok teşekkürler bu bilgi dolu yazınız için. Peki sizden şöyle bir ricamız olsa, sadece ücretli backlink listeniz var mı? Öyle herkese açık değil de sadece ücretini ödeyenlere açık bir liste?

 7. Hocam şimdi forum sitelerinde backlink verirken, herhangi bir konuya herhangi bir yazı yazarak link versek olur mu? Yoksa sitenin adındaki bir kelimeyi geçirmek şart mı? Örn: Şimdi benim sitem İngilizce ve Decorationstyleplus.com ve ben forumlarda çeşitli mecralarda yaptığım yorumlarda adımda ve mesaj içeriğimde “Decoration Ideas” anahtar kelimesini geçirdiğimde bu daha etkili olmaz mı? Yoksa herhangi bir cümle veya paragraf yazmamız yeterli mi? Birde hocam cümle paragraf demişken backlink verirken en az kaç karakter veya kelime kullansak iyi olur? Saygılar teşekkürler.

 8. Merhabalar, siteme onlarca içerik giriyorum ama hitinde pek değişiklik yok. Downlaod anahtar kelimesinde bir seo çalışmasıda yaptım. Ama yinede çok kötü bir trafiğim var. Hocam sizce sektör mü çok rekabetli yani sekötrümü değiştirsem iyi olur mu? Teşekkürler.

 9. Hocam şimdi benim sitem kamu haberleri ve kamu personel ilanları üzerine fakat ben gündem, ekonomi ve başka bir kaç kategori daha ekledim. Sizce bu siteme seo açısından sıkıntı yapar mı?

  1. Merhabalar;
   Evet, niche site mantığı da zaten aynı. Sitenin kategorisini mümkün olduğunca Google’a doğru aktarmamız gerekiyor. Sorduğunuz soruyu aşağıdaki söz gayet iyi anlatıyor aslında.

   “Her işi yaparım diyen aslında hiç bir işi yapamaz.”

 10. Oyun Haberleri

  Hocam sitem teknoloji ve oyun üzerine fakat ben tanıtım yazılarımı başka kategorilerde yayınlarsam sıkıntı olur mu? Çünkü da pa puanı yüksek siteler yakalıyorum benim kategorimde değil ama sırf da pa puanı için tanıtım veriyorum. Sizce yaptığım taktik doğru mu?

 11. Uğur

  Teşekkürler hocam, bende footer linklerden ise bu tarz profil ve blog backlinkleri çok daha fazla faydalı buluyorum. Çünkü onlar aylık / 3 aylık. Lakin bunlar kalıcı.

Yanıt ver