WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Google : Tüm Güncellemeler Birbirleri ile Alakalı

Google mühendislerinin en tanınanlarından birisi olan John Mueller, son Hangout toplantısında “Neural Matching”  (sinirsel eşleme) algoritma güncellemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaptığı Hangout toplantısında belki de en çok dikkat çeken açıklaması “yapılan tüm sıralama algoritma güncellemelerinin birbirleri ile alakalı ve birbirlerinin devamı” olduğu beyanı oldu.

Google uzun zamandan bu yana büyük sıralama algoritma güncellemesi yapmıyordu. 12 Mart 2019 tarihinde uzun zamandan bu yana yapılan en büyük algoritma güncellemelerinden birisi olan “Neural matching” yani “sinirsel eşleme” güncellemesi adını verdi.

 

Yapılan Güncellemeler Önceki Güncellemeler ile Alakalı

John Mueller‘in yaptığı son Hangout toplantısındaki katılımcılar 12 Mart 2019 tarihinde yapılan “Neural Matching” güncellemesi ile ilgili sorular sordu. Sorulan soruların en dikkat çekenlerden bir tanesi de “Yapılan bu son güncelleme önceki güncellemeler ile alakalı mı ve birbirlerinin devamı mı ?” sorusu oldu. John Mueller’in bu soru karşısında yaptığı açıklamada ise algoritma güncellemelerinin birbirlerinin devamı ve birbirleri ile alakalı olduğunu beyan etti. Neural Matching güncellemesinde özellikle bir önceki güncellemede sıralama düşüşü yaşayan sitelerin bu güncelleme ile birlikte hızlı bir şekilde sıralama kazandığını söylemek mümkün. Durum böyle olunca herkesin aklına “son güncelleme bir önceki güncellemeye yeniden geçiş anlamına mı geliyor ?” sorusu oldu.

John Mueller’e Hangout toplantısında sorulan soru tam olarak şu şekilde; “12 Mart tarihinde yapılan çekirdek algoritma güncellemesi olan Neural Matching güncellemesinde büyük sıralama kaybı yaşayan sitelerin yükseldiği görüldü, bu yapılan son güncelleme ile Ağustos 2018 tarihinde yapılan güncellemeye yeniden geçiş mi oldu ?

John Mueller’in katılımcıya verdiği cevap ise şu şekilde; “Google’ın yaptığı tüm güncellemeler önceki güncellemelerin devamıdır ve birbirleri ile yakından ilgilidir. Son güncelleme olan Neural Matching güncellemesi, Ağustos 2018 tarihinde yapılan güncelleme ile ilgili olmasa da güncellemelerin birbirinin devamı olması nedeniyle önceki güncellemeye bir etki yaratmış olabilir.

John Mueller’in açıklamasının devamı ise; “Yapılan güncellemelerin temel amacı sıralamaların en iyi şekilde olmasıdır fakat bazen güncellemelerde istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Google her yeni güncelleme ile önceki güncellemelerin hatalarını ve eksikliklerini gidermeye çalışmaktadır.”

John Mueller’in yaptığı son Hangout toplantısını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz. Neural matching güncellemesi ile ilgili olan bölüm için ise 20. dakikaya geçebilirsiniz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver