WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Yerel işletmeler için maliyetsiz SEO ipuçları

Bu yazımızı online olarak dinleyebilirsiniz.

 

 

Yerel işletmeler SEO çalışmalarını bütçe kısıntısından dolayı çoğu zaman istedikleri şekilde yapamazlar. Yerel ve küçük bir işletme sahibi iseniz SEO çalışmalarını elinizdeki imkanlar ile yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere en uygun maliyetler ile en yüksek geri dönüşleri alabileceğiniz SEO ipuçlarını maddeler halinde sıralayacağız.

Çoğu zaman işletmeler sadece web sitesi açarak hedef kitlesine ulaşağını sanar. Hemen her sektörde var olan rekabetle savaşabilmek için mutlaka etkin SEO çalışmaları yapmak zorundasınız. Yerel ve küçük işletmelerin sıralamalarda yükselmesinde çok etkili olan “Google İşletmeler” profilinizi çok iyi konumlandırmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Google İşletmeler profilinizin yerel sıralamaları ne şekilde etkilediğini daha iyi anlamak için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Organik ve Yerel Sıralamaları Hangi Faktörler Etkiliyor

Yerel sıralamaları arttıran SEO ipuçları

Burada anlatacağımız seo ipuçları aslında temel olarak yapılması gereken SEO çalışmalarıdır. Aşağıda anlatacağımız çalışmaları yaptığınızda sitenizin sıralamalarda yükseldiğini görebileceksiniz.

İçerik kraldır ! (Content is king)

 

Sitenizde kontrol etmeniz gereken en önemli durum içeriklerdir. İçerikler günümüz SEO çalışmalarında anahtar role sahip durumdadır. Sitenizde kullanacağınız içerikler kesinlikle özgün olmalıdır hatta “unique content” dediğimiz benzersiz içerik şeklinde olursa çok daha etkili olmaktadır. İçeriklerinizi oluştururken imla kurallarına, yazı stiline, okunabilirlik durumuna, görsel, video, infografik kullanımı gibi sayfayı zenginleştirecek elementleri kullanmaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Hedeflediğiniz bir anahtar kelimeye yönelik bir sayfa oluşturacaksanız eğer bu kelimeyi tam olarak karşılayan bir sayfa oluşturmaya çalışmalısınız. Oluşturduğunuz sayfalarda mutlaka ilgili anahtar kelimenin alt varyasyonlarını kullanan bölümler oluşturmalısınız. Bu şekilde ilgili anahtar kelime ile “semantik anlam” oluşturacak bir yapı oluşturmuş olursunuz.

Etkili bir içerik oluşturmak için dikkat etmeniz gereken hususları anlatan aşağıdaki yazıyı okumanızı öneriyorum.

SEO’ya uyumlu, Değerli ve Faydalı İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Meta title, description çok önemlidir!

Meta title ve meta description (Meta başlık ve açıklama) öğeleri sayfanızın iyi bir şekilde anlatılmasında çok ama çok önemlidir. Google örümcekleri de sayfanın başlığını ve meta açıklamasını çok dikkate alır. Meta başlıklarınızda sayfayı en iyi şekilde anlatan bir yapı kullanmanız önerilmektedir. Özellikle sayfa başlığınızda kullanacağınız harekete geçirici ve ilgi çekici başlıklar çok etkili olmaktadır. Meta açıklama bölümü de yine aynı şekilde sayfayı en iyi şekilde anlatacak bir yapıda planlanmalıdır. Unutmadan söyleyelim ki; meta başlık bölümü her sayfa için ortalama 70 karakter, meta açıklama bölümü ise 160 karakter civarında olmalıdır.

Hedef kitlenizi iyi tanıyın!

Hedef kitlenizi iyi bir şekilde tanırsanız ve sayfalarınızı buna göre optimize ederseniz sitede kalma süresi artacak, kullanıcı deneyimi maksimize edilmiş olacak ve sıralamalarınıza pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Anahtar kelimelerinizi iyi belirleyin!

 

Hedef kitlenizi iyi bir şekilde tanıdıktan sonra anahtar kelimelerinizi de bilmeniz gerekmektedir. Sizin sektörünüz, siteniz ile alakalı tüm anahtar kelimeleri bir liste halinde çıkardıktan sonra sitenizde bu anahtar kelimelere yönelik içerikler oluşturmaya çalışmalısınız. Bu çalışmayı yaparken aynı ve benzer anahtar kelimeleri karşılayan birden fazla sayfa oluşturmamaya özen gösterin, aksi halde “Eşleşen içerik” (duplicate content) sorunu yaşarsınız.

İçerikle pazarlama etkili bir yöntemdir

İçerikle pazarlama günümüzün en etkili dijital pazarlama araçlarından birisidir. Sektördeki profesyonelliğinizi göstermek, sektördeki sorunlara çözüm önerileri getirecek yazılar oluşturmak amacı ile yazılar oluşturmalısınız. Bu yazıları sitenizin “Blog” bölümünde yayınlayabilirsiniz. Özellikle uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanan hedef kitlenizi bu oluşturduğunuz yazılara çekebilirsiniz. İçerikle pazarlama konusu sadece yazdığınız yazılar ile sınırlı değildir. Youtube kanalınız için çekeceğiniz videolar da içerikle pazarlama çalışmalarınıza güzel bir şekilde katkı sağlayacaktır.

Google araçlarını kullanın, analiz edin

 

Sitenizde Google Analytics, Google Search Console gibi analiz araçlarını mutlaka kullanın ve bu verilerden anlamlı sonuçlar çıkartmaya çalışın. Sitenizdeki ziyaretçi verileri sizin yoğunlaşmanız gereken anahtar kelimeleri ortaya çıkaracaktır.

Güncellik önemlidir

Sitenizin sürekli olarak güncel bir yapıda olması Google örümceklerinin dikkatini çeker ve “tarama bütçenizi” arttırır. Özellikle blog bölümünde oluşturacağınız yazılar ile sitenizin güncelliğine katkı sağlayabilirsiniz.

Harici SEO araçlarını kullanın

Harici SEO araçlarını düzenli olarak kullanmanız ile sitenizde yapacağınız geliştirmeler için fikir sahibi olabilirsiniz. Semrush, Ahrefs ve Moz gibi birçok harici SEO analiz sitesini kullanabilirsiniz.

Not : Bahsettiğimiz araçların aylık ücretleri maalesef yüksek. Bu raporları farklı şekilde edinmenizi öneririz.

Online reklamcılık kullanın

 

Google Ads gibi reklam platformlarını bütçeniz dahilinde sürekli olarak kullanmalısınız. Organik trafiğin yanında “satın alınan trafik” de sitenize ciddi katkı sağlayacaktır. Google Ads gibi reklam aracını kullanacaksanız ve bilgi sahibi değilseniz profesyonel birinden yardım almalısınız. Aksi halde hedef kitlenizden saparsınız ve çok fazla bütçe kullanırsınız.

Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanın

Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak hedef kitlenizin bir kısmına ulaşabilirsiniz. Zaman ayıracağınız sosyal medya kanallarını iyi bir şekilde tanımalı, burada zaman geçiren kişileri analiz etmeli ve hangi sosyal medya platformlarında yer alacağınızı belirlemelisiniz.

Site hızı, mobil uyumluluk

 

Mobil cihazların çok fazla kullanıldığı günümüzde site hızı ve mobil uyumluluk çok önemlidir. WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız sitenizin hızını arttıracak önbellek eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu konuda sizlere WP Fastest Cache ve WP Rocket eklentilerini önerebiliriz. Mobil uyumluluk konusunda ise “Google Mobil Uyumluluk Testi” aracını kullanmalı ve sorunlu olan sayfaları optimize etmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz çalışmalar ile yerel hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşabilir ve sitenizin anahtar kelimelerdeki sıralamasını yukarılara taşıyabilirsiniz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.
15 Yorum

Yanıt ver