WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Remarketing (yeniden pazarlama) kullanabilmeniz için 10 yöntem

Remarketing (yeniden pazarlama) günümüzde en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir. Başta Google olmak üzere birçok arama motoru kendi teknolojilerini ve yapay zekalarını kullanarak belli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılara alakalı görsel ve metin reklamları gösterme imkanı sunarlar.

Remarketing reklamlar her kullanıcı için kişiselleştirilmiş bir reklam biçimidir ve standart reklamlara göre daha fazla dönüşüm olanağı sağlar. Yeniden pazarlama reklamları, insanların web ortamında gezinirken en alakalı reklamları ve en çok dönüşüm sağlayabilecekleri reklam biçimlerini göstermenize yardımcı olur. Daha önceki gezinme alışkanlıklarına ve ilgi duyduğu ürün ve hizmetlere göre özelleştirilmiş reklamları görmesini sağlar.

Yeniden pazarlama (remarketing) bir ürüne, bir hizmete, bir şirkete ilgi göstermiş olan ve potansiyel müşteri olarak adlandırabileceğimiz kişilere reklam göstermemizi sağlar. Marka bilinirliği çalışmaları için veya ürün ve hizmeti yeniden hatırlatmak için harika bir yöntem olarak düşünebiliriz. Remarketing pazarlama özellikle “sepetten geri dönen müşteriler” olarak adlandırabileceğimiz son anda ürün veya hizmeti almaktan vazgeçen potansiyel müşterileri geri kazanmaya yönelik bir reklam modelidir.

 

Yeniden pazarlama reklamları ile ilgili dikkat çeken özelliklerden bir tanesi de standart tıklama başına reklamların ücretleri ile aynı olmamasıdır. Remarketing pazarlamada zaten hedef kitleniz sizin ürün veya hizmetinize ilgi duyan kişilerden oluştuğu için bu reklam modeli son derece uygun ve geri dönüşü fazla olan bir reklam modelidir.

Başta Google olmak üzere Bing gibi arama motorları yeniden pazarlama reklamları ile ilgili çok güçlü özellikleri ile bizlerin yanında. Şimdi sırasıyla yeniden pazarlama (remarketing) reklamları kullanabileceğimiz kanalları inceleyelim;

1 – Google Analytics ile Yeniden Pazarlama

 

Yeniden pazarlama yapmanın belki de en basit yolu Google Analytics kodu ile kampanyayı dağıtmaktır. Google Analytics kodu ile önceki ziyaretçileri sitenize çekme ve onlara en alakalı reklamları göstermek için çeşitli alternatifler sunmaktadır. Bu yönem ile yeniden pazarlama çalışmalarında en etkili dağıtma yöntemini kullanmış olursunuz. Dinamik yeniden pazarlama çalışmaları yürütmeyecekseniz eğer Google Analytics ile bu çalışmayı yürütmek en mantıklı yoldur. Google Analytics ile yeniden pazarlamada belli bir liste ya da listelere bağlı kalarak belli davranışları sergileyen önceki ziyaretçileri hedefleme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse belirli bir coğrafi bölgeden ya da sitenizde 3 dakika geçiren ziyaretçileri hedeflemek istediğinizde Google Analytics ile yeniden pazarlama işinizi görecektir. Bu sayede seçtiğiniz listelere uygun olarak yeniden pazarlama reklam gösterimlerini kullanabilirsiniz.

2 – Google Ads ile Yeniden Pazarlama

 

Tıpkı Google Analytics yeniden pazarlama kodu gibi Google Ads yeniden pazarlama kodu da oluşturulan listelerdeki ölçütlere önceki ziyaretçileri hedeflemede sizlere yardımcı olacaktır. Google Ads ile remarketing çalışmalarındaki en büyük fark site geneli değil, belirli sayfalara dayalı listeler oluşturabilirsiniz. Yeniden pazarlama çalışmalarında bu şekilde bir çalışma yürütecekseniz Google Ads ile yeniden pazarlama kodu sizin işinizi fazlasıyla görecektir.

Google Ads ile yeniden pazarlama kodunu şu şekilde kullanabilirsiniz; örneğin bir ziyaretçi bir ürünü sepette bırakıp çıkıyorsa Google Ads yeniden pazarlama kodunu kullanabilirsiniz. Google Ads ile yeniden pazarlama yapacaksanız eğer mevcut hedef kitlenizi sınırlayacağını bilmeniz gerekmektedir. Google Ads ile yeniden pazarlama çalışmalarında eğer birden fazla sayfaya hedefleme yapacaksanız birden fazla kod kullanmanız gerekmektedir.

3 – Arama Ağı Reklamları için Yeniden Pazarlama

 

Arama ağı reklamları için kullanılan bu özellik yukarıdaki bahsettiğimiz özelliklere benzerdir. Bu özellikte Google’ın görüntülü reklam ağı üzerinden hedeflemesi yerine Google arama ağındaki ziyaretçiler hedeflenir. Google arama ağı ve iş ortakları üzerinden arama yapan kullanıcılar için özel hedefleme imkanı sunmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için Google arama ağındaki ziyaretçiler için daha farklı listeler oluşturmayı düşünmelisiniz.

4 – Google Video ile Yeniden Pazarlama

 

Biliyorsunuz ki günümüz artık video çağı. Google video ile yeniden pazarlama özellikle videolar üzerinden yeniden pazarlama faaliyetlerini sürdürmenize olanak sağlar. Bu yöntem ile Youtube kanalınızı ziyaret etmiş kullanıcıları hedeflemeniz ve diğer video yayınlarınız için kullanmanız mümkündür. Bu şekilde video yeniden pazarlama reklamları yaparak ilgili hedef kitlenizi hedeflemeniz mümkün olacaktır.

5 – E-mail Listeleri ile Yeniden Pazarlama

 

E-mail marketing yapmak istiyorsanız bu yöntem tam size göre. Müşterilerinizden gelen emaillerinizden oluşan bir listeniz var ise bu yöntem ile yeniden pazarlama çalışmalarını kullanmalısınız. Email listelerinizi özel bir kitle oluşturarak Google Ads mülkünüze yükleyerek Google arama ağı, Gmail ya da Youtube hesaplarına giriş yaptıklarında potansiyel hedef kitlenize yeniden pazarlama reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bu yöntemi kullanırken dönüşüme girenleri hariç tutmanız gerektiğini unutmamanızı öneriyoruz. Ayrıca eşleşme sayılarının Facebook’a göre Google’ın daha yüksek olduğunu unutmamanız gerekir.

6 – Dinamik Yeniden Pazarlama

 

Dinamik yeniden pazarlama, hedef kitlenizin siteniz üzerindeki aradıklarını baz alarak makine öğrenmesi yöntemiyle yeniden pazarlama imkanı sunar. Makine öğrenmesi desteği ile hedef kitlenizdeki müşteriyi beslemedeki bir ürünle eşleştirmek için demografik bilgiler kullanılır.

Örneğin ziyaretçi bir masa almak için bir siteye giriş yapıyor fakat satın almadan siteden ayrılıyor. Daha sonra alternatif siteler giriş yaptığında ise dinamik yeniden pazarlama reklamları devreye giriyor ve potansiyel müşterilere bu dinamik reklamların koleksiyonunu gösteriyor.

Dinamik yeniden pazarlama reklamlarını kullanabilmek için aşağıdaki yolları uygulamanız gerekmektedir;

  • Kesinlikle Google Ads kodunu kullanmanız gerekmektedir.
  • Dinamik yeniden pazarlama reklamlarını kullanabilmeniz için ürünlerinizini ya da hizmetlerinizin yer aldığı ürün ya da hizmet yayını oluşturmanız gerekmektedir.
  • Sitenizdeki tüm sayfalar için özel parametreler belirlemelisiniz. Bu parametrelerde temel olarak yaş, cinsiyet, hane halkı geliri gibi kriteler yer almalıdır.
  • Oluşturduğunuz dinamik reklamlar özellikle mobil cihazlarda çok farklı boyutlarda ve biçimde gösterileceğini unutmamanız gerekmektedir.

7 – Google Dinamik Arama ile Yeniden Pazarlama

 

Dinamik arama ile yeniden pazarlama, Yeniden pazarlama çalışmalarınızı bir adım daha öteye taşımaktadır. Önceki ziyaretçileri hedeflemeden öte Google’ın yapay zeka teknolojisinden de yardım alarak sizleri yeni potansiyel müşterilere tanıtır. Bu yeniden pazarlama yönteminde sitenizi ziyaret edenler değil de potansiyel müşteri olabilecek kişilere yönelik bir yeniden pazarlama çalışması olduğunu belirtmemiz gerekir. Performans ve alaka düzeyi kriterleri ile çalışan bu yöntem ile potansiyel ziyaretçilerinize en uygun reklamlar gösterilir.

8 – Bing Arama Ağı Yeniden Pazarlama

 

Sadece Google değil, Google’ın en büyük rakibi olan Bing’de de yeniden pazarlama ile ilgili birkaç yeniden pazarlama seçeneği bulunmaktadır. Bing arama ağındaki potansiyel müşterileriniz için yeniden pazarlama ile müşterilerinize alakalı reklamlar gösterilir. Bing’de de yeniden pazarlama için listeler oluşturabilir ve kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz. Oluşturduğunuz listeleri hangi siteleri ziyaret ettiklerini baz alarak Bing sepetlere yerleştirecektir. Bing arama ağı yeniden pazarlamada hedef kitlenizi 2 farklı şekilde hedefleyebilirsiniz;

  • Reklamları belirli hedef kitlenize sunmak
  • Reklamlarınızı belirli hedef kitlelerden hariç tutmak

9 – Bing Yeniden Pazarlama Listeleri

 

Bing yeniden pazarlama ile listelerinizi 5 farklı kritere göre oluşturabilirsiniz;

Genel ziyaretçiler : Genel ziyaretçiler sitenizdeki herhangi bir sayfayı ziyaret eden kişilerdir.

Ürün ziyaretçileri : Sitenizde sadece belirli sayfaları ziyaret eden, belirli ürün veya hizmetleri inceleyen kişilerdir.

Sepeti terk edenler : Alışveriş sepetlerine bir ürün veya hizmeti ekleyen fakat satın almayı yapmadan sitenizden çıkan kişilerdir.

Son dönüştürücü : Yakın zamanda sitenizden alışveriş yapan potansiyel müşteriler olan kişilerdir.

Sadık üyeler : Bunlar sitenizden alışveriş yapanlar ve sonraki alışverişler için en uygun olan müşteri adayları olan kişilerdir.

Bing Ads’te bu listeleri oluşturduktan sonra hangi yeniden pazarlama listelerinin sizin reklamlarınızı görebileceğini seçebileceksiniz.

10 – Bing Demografik Yeniden Pazarlama

 

Bu yöntem ile tıpkı Google’da olduğu gibi belirli yaşa, cinsiyetlere, konuma ve diğer demografik bilgilere göre hedefleme yapmanızı sağlar. Bu yöntem ile birden fazla demografik gruba göre reklamlarınızı düzenleyebilir ve tek bir demografiyi belirleyerek hedefleme yapabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Hem Google hem de Bing’de bir veya birden fazla yeniden pazarlama reklamı biçiminin gelişmiş özelliklerini kullanarak en mümkün potansiyel müşterilerinize yeniden pazarlama reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver