WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Amazon’da satışlarınızı arttırmak için SEO çalışmaları

Ülkemizde faaliyette olan pazaryeri sitelerine bir site daha eklendi. Dünyada’ki en büyük e-ticaret sitelerinden birisi (hatta en büyüğü) olan Amazon’un Türkiye ofisi faaliyete geçti ve kısa süre içerisinde bu pazar içerisindeki payını agresif bir şekilde yükseltti ve yükseltmeye devam ediyor. Amazon.com da olduğu gibi Amazon.com.tr’de de küçük büyük birçok satıcı bulunuyor ve bu da yüzbinlerce farklı ürün demek. SEO çalışmaları sadece arama motorlarına yönelik değil, hemen hemen her sitenin bir algoritması bulunuyor o siteye uygun SEO çalışmaları yaparak ürün ve hizmetlerinizin üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Amazon.com.tr’de SEO çalışmaları yaparak ürün ve hizmetlerinizin görünme ve tıklama sayısını bunun sonucu olarak da satın alma sayısını arttırabilirsiniz. Aşağıdaki grafikte olduğu gibi Amazon.com.tr’nin pazar payının ne derece yükseldiğini görebilirsiniz;

 

Hemen her platformda olduğu gibi Amazon.com.tr’de de SEO çalışmaları yaparak hedef kitlemize bir adım daha yaklaşmış olacağız. E-ticaret sitelerinde ürün veya hizmet arayan bir kişi nadiren 2. ya da 3. sayfalarda gezinirler. Aslan payının ilk sayfada olduğunu düşünürsek SEO çalışmalarının büyük bir önem arz ettiğini görmekteyiz. Şimdi gelin hep beraber Amazon’un sıralama algoritmasına ve yapılacak SEO çalışmalarına göz atalım;

Amazon sıralama faktörleri nelerdir ? algoritma nasıl çalışır ?

Amazon’da da tıpkı diğer arama motorları gibi sıralamaları düzenleyen bir algoritma bulunmaktadır fakat bu algoritma Google gibi arama motorlarındaki algoritmalardan bir hayli farklı çalışmaktadır. Amazon gibi e-ticaret sitelerinde arama yapan kullanıcılar genelde satın alma eğilimindedirler fakat Google gibi arama motorlarındaki kullanıcılar genelde araştırmaya yöneliktir.

Amazon’da Google benzeri çok gelişmiş bir sıralama algoritması beklemek hata olacaktır. Amazon’un sıralama algoritması Google’a göre bir hayli basit kalmaktadır ve bu sebeple farklı bir SEO çalışması yürütmek gerekmektedir. Amazon’un patentli olarak kullandığı ve A9 adını verdiği bir sıralama algoritması kullanmaktadır. A9 algoritmasının temel amacı ilgili arama sonuçlarının en iyi şekilde satışa dönüşebilmesini sağlamaktır. Burada unutulmaması gereken A9 algoritmasının da tıpkı Google algoritmaları gibi sürekli olarak güncellemelerle geliştirildiğidir.

Amazon algoritmaların sürekli olarak takip etmek bazen zor olabilir. Bu durumda satıcıların sadece temel kriterleri uygulayarak üst sıralarda yer alması mümkün olmaktadır. Her ne kadar temel kriterleri uygulayarak başarılı olunabilirse de bazen ürün listelerimizde değişiklik yapmak gerekebilir.

Tıpkı Google algoritmasında olduğu gibi Amazon sıralama algoritmasında da iki temel faktör vardır. Bunlar alaka düzeyi ve performanstır. Amazon için SEO çalışmaları yaparken bu iki faktörü göz önüne alarak ürünlerimizi listelemek yapacağımız en önemli şeydir. Alaka düzeyi ve performans da kendi içinde farklı alt dallara ayrılabilir ve daha ayrıntılı hale gelebilir.

Alaka düzeyi kullanarak Amazon SEO çalışması

Alaka düzeyi kriterini göz önüne aldığımızda yapacağımız ilk iş ürün başlığını optimize etmektir. Ürün başlığın 70 karakteri geçmemesi ve ürünü tam ve eksiksiz bir şekilde açıklaması gerekmektedir. Mümkünse ürün veya hizmetinizle ilgili anahtar kelimeleri SPAM etki yaratmayacak şekilde başlıkta kullanmanızı öneriyoruz. Yine aynı şekilde eğer mümkünse marka adı kullanılmalı ve yalın bir tanımlamaya sahip olmalıdır.

Ürün başlığında bulunması gereken diğer detayları sıralamak gerekirse;

 • Ürün tipi
 • Ürün rengi
 • Ürün büyüklüğü
 • Kullanılan malzemeler
 • Hangi alanda kullanıldığı
 • Miktar
 • Harekete geçirici mesaj
 • Doğal olmalı
 • İnandırıcı olmalı
 • Kolay okunabilmeli
 • Cazip olmalı
 • Çekici olmalı

Tabi bunları 70 karakterlik ürün başlığına sığdırmanız imkansızdır. Bahsettiğimiz ürün detaylarını iyi bir şekilde düşünüp filtreleme yaparak başlıklarımızı oluşturmalıyız. Eğer tüm bu detayları kullanmaya çalışırsak satın alacak kişi ürünü satın almaktan vazgeçebilir ya da Amazon algoritması ürünlerimizin (daha doğrusu başlıklarımızın) SPAM olduğunu anlayacak ve ceza uygulayacaktır.

 

Önerilen anahtar kelimeler

Amazon ürün panelinde kullanılacak olan anahtar kelimelerle ilgili bize öneriler verdiği bir alan bulunmaktadır. Bu alan toplamda 5 adet anahtar kelime ve her anahtar kelime için 50 karakter ile sınırlıdır. Eğer siz daha etkili olacağını düşündüğünüz anahtar kelimeleriniz var ise bu alanlara kendi anahtar kelimelerinizi girebilirsiniz.

Performans faktörü ile Amazon SEO çalışması

Performans faktörü alaka düzeyine göre daha az kontrol edebildiğimiz bir kriterdir. Her ne kadar bizim kontrolümüz dışında olsa da performans kriterlerini de iyi bir şekilde anlamak çok önemlidir. En önemli performans kriteri sizlerin de tahmin edebileceği üzere fiyat kriteridir. Fiyatlamayı iyi bir şekilde yaparsanız dönüşüm oranınızı etkiler ve satışlarınızı arttırır. Eğer rakipleriniz sizden daha uygun fiyatlı olacak şekilde aynı ürünü listeliyorsa bu durumda sizin ürünleriniz zarar görecektir.

Fiyat kriteri ile ilgili olarak sizlerin yapabileceği şudur; Ürünlerinizin benzerlerinin ne kadar fiyata satıldığını kontrol etmek ve gerektiği hallerde fiyat güncellemesi yapmaktır. Bu şekilde pek fazla müdahale edemediğimiz fiyat kriterinin verdiği zararlardan en az şekilde kurtulabiliriz.

Görsellerin optimizasyonu

Amazon.com ‘da da diğer arama motorlarında olduğu üzere görsellerin optimizasyonu büyük bir önem taşımaktadır. Mobil cihazların günümüzde çok fazla kullanılmasından dolayı görsel optimizasyonunu iyi bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Görsellerin kalitesini düşürmeden mümkün olduğunca boyutunun az olması gerekmektedir. Amazon’a yükleyeceğimiz görsellerin minimum 1000PX yükseklik ve genişlikte olmasını öneriyoruz. Her ürün için en azından 3 veya daha fazla görsel eklemek hem sıralama yükselmenize yardımcı olacaktır hem de ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranını arttıracaktır.

 

Müşteri yorumları

Müşteri tarafından ürünlerinize mutlaka negatif yorumlar gelecektir. Sizlerin bu durumda yapması gereken ise ilgili sorunu en kısa şekilde çözmektir. Amazon’da negatif kullanıcı yorumları da sıralamaya büyük etki ettiğinden müşterilerinizin şikayetlerini dinlemeli ve bunlara çözüm önerileri sunmalısınız.

Ürün açıklamaları

Amazon’da ürünlerinizi listelerken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi de ürün açıklamalarıdır. Ürün açıklamalarında ürününüzü en iyi şekilde açıklamak için elinizden gelen herşeyi yapın ve ürünle ilgili tüm detayları aktarmaya çalışın. Ürün açıklamalarındaki okunabilirliği mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışın. Karışık ürün açıklamaları ziyaretçileri ilgili sayfadan uzaklaştıracaktır.

Sonuç ve genel öneri

Google gibi Amazon da ziyaretçilerin memnuniyeti için çalışmaktadır ve tüm algoritmalarını bu temel değer üzerine inşaa etmektedir. Amazon ürün listenizi yüklerken elbette amacınız satış yapmak olacaktır fakat gelen ziyaretçilerin memnun bir şekilde ayrılması için gereken herşeyi yapmanızı öneriyoruz. Tüm platformlarda olduğu gibi müşteri memnuniyeti odaklı davranarak başarılı olabilirsiniz.

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.
3 Yorum

Yanıt ver