WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Jenerik, anahtar kelime içeren domainler SEO’da önemli mi ?

Alan adı ve jenerik domain SEO’da önemli midir? Bugün sizler için bu konuya değineceğiz. Alan adı seçimi oldukça önemlidir. SEO’nun başlangıç kriteri alan adıdır.

Jenerik Domain ve Alan Adı Önemi

Alan adı farklı uzantıları olan ve en az 1 sene boyunca kişinin üzerine kayıtlı site kimliğidir. Alacağınız domainin uzantısı, öncesi, uzunluğu ve projeye uygun seçilmesi oldukça önemlidir. Sitemdeki içerikler yeterince doyurucu alan adının ne önemi var denilmemelidir. Alan adı sizi yarışa çok önde başlatan önemli bir kriterdir. Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen alan adı uzantısı com’dur. Ayrıca com.tr uzantısı da çok tercih edilen uzantılar arasındadır. Kullanıcı hafızasında daha önde yer alan bu uzantılar sizi site bazında sadece uzantılar bile öne çıkarmada yardımcı olacaktır.

Alan Adı Geçmişi

SEO’da önemli konulardan bir tanesi de alan adının geçmişidir. Siz ilk defa kullanım sağladığınız alan adını herhangi bir durum sonucunda boşa düşmesi sonucu almış olabilirsiniz. Bu durumda alan adının geçmişi oldukça önem arz etmektedir. Önceden arama motorlarında spama zararlı içerikler sonucunda takıldı ise bu sizin için oldukça zararlı bir durum olacaktır. Sitenizin geçmişte herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını merak ediyorsanız archive.org/web adresinden alan adınızın geçmişi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Detaylı analiz yapmanız yararınıza olacaktır.

 

Alan Adı Karakter Uzunluğu

Akılda kalıcı bir alan adının en önemli özelliklerinden bir tanesi çok uzun olmamasıdır. Kısa ve etkili alan adları SEO’da ve arama motorlarında her zaman bir adım öndedir.

Finalde ise dikkat edilmesi gereken son husus proje ile alan adının uyumudur. Teknolojik ürünler satacağız bir siteye alakasız bir isim belirlemek sitenin oturmasında ciddi zaman kaybı yaşatacaktır.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver