WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Google Haberler Servisi Avrupa’da Yasaklanabilir

Google Haberler Servisi Avrupa'da Yasaklanabilir 1

Google‘ın en popüler servislerinden birisi olan Google Haberler (Google News) Avrupa’da yasaklanabilir. Avrupa Birliği ülkeleri tarafından yeni alınan kararlar doğrultusunda Google Haberler ve benzeri servislere büyük yaptırımlar gelebilir. Bu büyük yaptırımlara maruz kalmamak için bu tür haber servisleri Avrupa’dan çekilme yoluna girebilir.

Google Haberler Servisi Gerçekten Avrupa’da Yasaklanıyor Mu ?

Bloomberg’in yayınladığı yeni rapora göre Google, Avrupa Birliği ülkelerinden Google News servisini çekebilir. Google Haberler’in Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanıp yayınlanmayacağı çıkacak “telif hakkı kanunları” neticesinde şekillenecek. Avrupa Birliği ülkelerinde esas yayıncılara Google tarafından ödeme yapılması ile ilgili bir kanun hazırlanıyor.

Sadece Google Haberler Değil

Avrupa Birliği ülkeleri tarafından yeni koyulacak kanunlardan sadece Google değil, Facebook, Twitter gibi birçok websitesinin de etkileneceğini söylemek mümkün. Alınan bilgilere göre böyle bir kanunun devreye koyulmasından sonra Google ‘ın (Sadece Google Haberler servisi) Avrupa kıtasından çıkacağı öngörülüyor. Avrupa Birliği ülkeleri tarafından yeni koyulacak kanunun bu hafta açıklanması bekleniyordu fakat üye ülkeleri arasında gerçekleşen anlaşmazlık dolayısı ile kararın açıklanması biraz daha ertelenmiş gözüküyor.

Google’ın Bir Kaybı Olmayacak

Google Haberler servisinin Google kazançları üzerinde doğrudan bir etkisi yok. Avrupa Birliği ülkelerinden çıkması Google gelirlerinde herhangi bir düşüş yaratmayacağını söylemek mümkün. Duruma farklı bir gözle bakacak olursak; içerik üreten yayıncıların haberlerini Google Haberler servisi ile geniş kitlelere ulaştırdığını düşünürsek yayıncıların gelirlerinde doğrudan bir düşüş yaşanacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : Bloomberg

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver