WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Google AMP Hikayeler Özelliği Yayında

Google AMP Hikayeler Özelliği Yayında

Yakın zamanda ortaya çıkan ve sırasıyla SnapChat, Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformları ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının kullandığı “Hikayeler“, “Stories” özelliğini son kullanan Google AMP oldu. Hikayeler özelliğini her platform kendi bünyesine ekliyor, bu durumda hikayeler özelliği nedir ? Hep beraber buna bakalım.

Google AMP Hikayelerin Öne Çıkan Özellikleri

Yakın zamanda ortaya çıkan “hikayeler” ve “AMP” kavramlarının bir arada kullanılması bizlere ne anlatıyor ? Bu yazımız, kafamızda yeni ampüller yanmasına neden olacak…

AMP teknolojisi ilk aşamada sadece mobil cihazları ilgilendiren bir özellik olsa da günümüzde hertürlü cihazdan erişim mümkün. SnapChat tarafından başlatılan ve kısa zamanda çok beğenilen “Stories” özelliğini kendi bünyesine katan son teknoloji devi Google oldu. Google AMP’ye eklenen hikayeler özelliği tıpkı diğerlerindeki gibi çalışıyor ve kullanıcılar hikayeler oluşturup gönderebiliyor.

Google’ın her projesinde olduğu gibi ilk aşamada sadece beta kullanıcıları bu özellikten faydalanabiliyor. Gerekli test ve düzenlemelerin akabinde herkese bu özelliğin açılacağını söyleyebiliriz.

Google AMP stories özelliğini kullanan ilk beta kullanıcıları arasında ise;

  • CNN
  • Wired
  • Vox
  • The Washington Post
  • Mashable

gibi dünya devleri yer alıyor.

Google AMP Stories Artık Reklam Destekli

AMP Stories 0.1 sürümü ile piyasaya giriş yaptıktan sonra 1.0 sürümüne geçerek daha kararlı bir hale büründü. Yeni sürüm ile beraber AMP Stories hem reklam verilebilir hem de reklamlar üzerinden para kazılanılabilir hale geldi. Google AMP Stories şu anlık sadece 2 reklam biçimini destekliyor.

  • Tek Sayfa Reklam Özelliği
  • Sponsorlu Hikaye Özelliği

Google AMP Stories özelliğinin başarısız Google girişimlerinden birisi olması yüksek gözükse de buna en iyi cevabı kullanıcıların geri dönüşleri gösterecek.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver