WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Google Ads için etkili reklam başlıkları oluşturmak

SEO çalışmaları dijital pazarlamanın hemen her alanına etki etmektedir. Google Ads çalışmalarında da SEO çok ama çok etkilidir. Başarılı bir SEO çalışması yapılmış websitesinin Google Ads kalite puanları daha yüksek olacaktır ve maliyetlerinizi büyük oranda düşürecektir. Google Ads çalışmalarının öncesinde mutlaka etkili bir SEO çalışmasının yapılmasını öneriyoruz. Google Ads kalite puanınızın yüksek olması Google arama ağı reklamcılığındaki başarınızın odak noktası olacaktır.

Google Ads kalite puanlarının 8/10 ve üzerinin asla mümkün olmadığını söyleyen uzmanlar var fakat bu durum böyle değil aslında. Sizlere kendi Ads hesabımdaki bir kampanyanın kalite puanlarını sunmak istiyorum. İyi bir şekilde çalışılırsa çok yüksek puanlara erişmeniz mümkündür.

İpucu : Yüksek kalite puanları elde edebilmek için sitenizin OnPage SEO çalışmalarının, OffPage SEO çalışmalarının iyi olması gerekir ve Google Ads’teki yüksek TO (Tıklama oranları) kalite puanınıza direkt etki eder. Tıklama oranınızı iyi bir seviyeye getirmek için Google Ads reklam metinlerini iyi bir şekilde optimize edilmesi gerekir, ziyaretçilere tıklama için cezbedici metinler barındırması gerekir.

Bu yazımızda Google Ads’e yeni başlayan kişiler için ya da halihazırda Google Ads reklamlarını kullananlar için “etkili reklam metinleri” oluşturma anlamında yol gösterici bir yazı olacağını düşünüyoruz.

Reklam metinlerinizde anahtar kelimelerinize yer vermeye çalışın

Google arama ağında kullanıcılar yaptıkları aramalarla en ilgili olacak reklam metinlerine sahip reklamlara tıklama eğilimindedirler. Kullanıcıların yaptıkları aramalarla reklamımızın alaka düzeyinin maksimum olması için reklam metinlerinde anahtar kelimelere yer vermek yapacağımız ilk çalışma olmalıdır. Google Ads’te bu işi daha kolaylaştırmak için “Araya anahtar kelime ekleme” özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği kullanırsak reklamlarımızda ilgili anahtar kelimeler kalın harflerle belirtilir.

Reklam uzantılarını kullanmak

Kampanyalarınızda reklam uzantıları oluşturmak hedef kitlenizin daha fazla ilgisini çeker. Ayrıca sonuç sayfasında daha fazla alan kaplayarak sunduğunuz ek bilgileri hedef kitlenize yansıtır. Kampanyalarınızda reklam uzantılarını kullanmak TO (Tıklama oranı) ‘nuzu arttırarak kalite puanlarınızın da yükselmesine sebep olur.

Farkınızı ortaya koyun

Google Ads reklam metinlerinde sizlere sunulan karakter sınırlarını sonuna kadar zorlamalısınız. Hedef kitleyi harekete geçirici mesajları mutlaka reklam metinlerinizde (özellikle başlıklarda) yer vermelisiniz. Arama yapan kullanıcılar her zaman kendilerini yönlendiren reklamlara karşı zaafları olmuştur ve daha fazla tıklama eğilimindedirler. Bu da sizlere tıklama olarak geri dönecektir.

Birden fazla reklam metni kullanmak

Reklam metinlerinizi sadece 1 tane olarak planlamayın. Önem verdiğiniz reklamlar için en az 4 tane farklı reklam metni, daha düşük önemdeki reklamlarınız için en az 2 tane reklam metni hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Otomatik reklam rotasyonları

Oluşturduğumuz reklamların hangilerinin daha iyi performans gösterdiğini takip etmek bazı durumlarda çok meşakatli olabilir. Birden fazla reklam grubu e reklam metinleriniz varsa reklam rotasyonlarını otomatiğe almanızı öneririz.

Eşit dönüşümlü rotasyonlar

Reklam metinlerinizin hangilerinin daha iyi dönüşüm verdiğini sizlerin takip etmesi en sağlıklı yoldur. Eğer dönüşümleri kendiniz izleyecekseniz reklam varyasyonlarını eşit dönüşümlü olarak yayınlamayı seçebilirsiniz. Reklam metinleriniz belli bir gösterim ve tıklama aldıktan sonra hangisinin daha fazla dönüşüm aldığını görebilir ve bundan sonra ilgili reklamı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu çalışmayı yaparken reklam metinlerinizde sadece tek bir unsuru değişken olarak alırsanız hangi kelimenin daha çok dönüşüm aldığını bulabilirsiniz.

Dikkat çekici ve anlaşılabilir metinler

Dikkat çekici, kolay anlaşılabilir ve merak uyandıran reklam metinleri her zaman hedef kitlenizin daha çok dikkatini çeker ve tıklama oranı, dönüşüm oranınızı arttırır. Dikkat çekici ve kolay anlaşılabilir metinlerin kullanımında sattığınız ürün veya hizmet ile mutlaka ilgisi olması gerekmektedir. Aşağıda dikkat çekici, harekete geçirici reklam metinlerine örnekler yer almaktadır.

  • Ücretsiz Görüşme için Hemen Başvurun
  • Ücretsiz Randevu için Hemen Başvurun
  • Ünlülerin kullandığı bu gözlüğe hemen sahip olun
  • Güneş Kremi Hızlı Satın Al
  • Ücretsiz  Analiz ve Raporlama

Mobil cihazlara yönelik reklam metinleri

Mobil cihazlardan yapılan aramalar ve Google reklamları masaüstü cihazlara göre farklılıklar göstermektedir. Tıklama oranlarındaki değişim bunu açıkca bizlere belli eder. Mobil kullanıcılar genellikle aradıklarını tam olarak ifade edemezler, daha az vakitleri vardır ve aradıklarına bir an önce ulaşmak istemektedirler. Buna uygun olarak mobil cihazlar için farklı reklam metinleri oluşturabiliriz.

Mobil cihazlardaki reklam metinlerindeki değişikliği en iyi aşağıdaki örnekle görebiliriz

  • Masaüstü : Online Satın Al
  • Mobil : Telefonunuzdan Güvenle Satın Alın

Görüldüğü üzere farklı platformlardaki kullanıcılara yönelik etkili reklam ifadeleri kullanmış olduk.

Sonuç : Google Ads’te oluşturduğumuz tüm reklamları büyük bir dikkat ve özenle oluşturmamız gerekmektedir. Birçok faktörü göz önüne alarak etkili biçimde reklam metinlerini oluşturmalıyız. Aksi halde aceleye gelen ve dikkatle oluşturulmayan Google arama ağı reklamlarından istediğimiz sonuçları alamayabiliriz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.
4 Yorum

Yanıt ver