WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

2017’nin Yeni Nesil SEO Trendleri

2017'nin Yeni Nesil SEO Trendleri

Arama motoru optimizasyonu yıllardır revaçta olan, sürekli değişen rekabetli bir sektör. SEO uzmanları ve ajansları sektörde canlı kalabilmek için adeta arama motorları ve rakipleriyle sürekli yarış halindeler. Arama motorlarının yeni algoritmalarını anlamaya çalışırken bir yandan da rakiplerinden hızlı olmalı ve ilk kendi müşterilerine gerekli SEO işlemlerini uygulamalılar.
Kısaca SEO; ortaya çıktığından beri oldukça uğraştırıcı bir sektör. Ancak bir yandan da eğer doğru adımlar atılırsa en çok geri dönüşü aldığınız bir yatırım aracı. Bu yazımızda da önümüzdeki yılda “Yeni Nesil SEO adına bizleri neler bekliyor birlikte inceleyeceğiz…

Mobil, Mobil, Mobil!

Büyük ihtimalle tekrar tekrar “gelecek mobilde…” lafını ve varyasyonlarını duymaktan bıktınız. Ancak durum şu ki gün geçtikçe mobil aramaların önemi artıyor ve “Google amca” nın mobile özel düzenlemeler yapmaya başlaması artık çok olası. Ne zaman mı? Onu sadece Google amcamız biliyor, ama biz bu hamleyi 2017’de artık bekliyoruz.
Peki bu durumdan ne anlamalıyız? Hemen söyleyelim. Sitenizin mobil versiyonuna çok daha fazla ağırlık vermelisiniz. Masaüstü versiyonu üzerine zaten bolca çalışmalar yaptığınız websitenizin mobil sürümü de en az masaüstü sürümü kadar iyi olmalı. Ayrıca mobil kullanıcılar bir sayfanın yüklenmesini 3 saniyeden fazla beklemeyi sevmiyor, Google da… O yüzden sayfalarınızın oldukça hızlı olduğundan emin olun.
Mobilin önemine bir başka işaret de “Google ile Düşün Eylül 2016” etkinliğinde ortaya çıkmıştı. Google, sadece 2016’da mobil trafiğin 9 kategoride dikkate değer şekilde arttığını paylaştı.
Özetle, gerçekten artık mobil çağdayız ve internetteki yerinizi edinmek istiyorsanız mobil trafiğe oldukça dikkat etmeniz gerekiyor.

Google Tamamen Yapay Zekaya Geçiyor

Yapay zekâ, henüz tam olarak gelişmemiş bir teknoloji olsa da hayatımıza, özellikle de online hayatımıza girmeye başladı bile. En büyük örneğimiz yine Google. “RankBrain teknolojisi” ile her mili saniye daha da zeki hale gelen arama motoruyla Google, ne istediğini tam olarak bilmeyen kullanıcılarına bile tam olarak istediği sonuçları getirmeye başladı. Elindeki inanılmaz büyüklükteki veriyle kullanıcıların isteklerini ve ihtiyaçlarını analiz edebilir hale gelen Google, özetle artık içeriğinize oldukça önem veriyor. Bununla birlikte -spam- içeriği de affetmiyor. Kullanıcı odaklı olmayan, karışık, çok amatör veya fazla profesyonel siteleri eliyor.
2017’ye bakacak olursak, yapay zekanın Google’ın her algoritmasında yavaş yavaş yer alacağını söyleyebiliriz. Mobil sonuçlardan başlayarak her alana yayılacağını düşündüğümüz bu yapay zeka ürünleri, 2017’ye damgasını vuracak teknolojilerden biri olacak.

Sesle Arama

Artık insanlar arama yapmak için sadece klavyelerini kullanmıyor ve bu değişim 2017’de de devam edecek. Özellikle akıllı cihazların daha da yaygınlaşması ile kişisel asistanların ve sonuç olarak sesle aramanın kullanımı artıyor.
Sesli arama inkâr edilemez şekilde geleceğin arama yöntemlerinden biri. Bu sebeple “içerik üreticileri” ve “SEO ajansları“, bundan sonra insanların arama yapma mantığının değiştiğini fark ederek hamleler yapması gerektiğini bilmeli.

SEO’dan Anlayan İçerik Editörü aranıyor!

SEO ajansları artık sadece içerik editörü ya da sadece SEO uzmanı aramıyor. Her ikisini de yapabilen az sayıda uzman ise revaçta. İşte içerik üretimi ve SEO ile ilgili bazı istatistikler:
• 2012’den beri SEO ile ilgili iş imkanları %22 arttı. Geçen yıl ilk defa SEO uzmanlarının gelirinde düşüş yaşandı.
• 2017’de SEO uzmanı ihtiyacının 4 katı kadar içerik editörü ihtiyacı olacak
• 2017’de editor arayan firmaların yarısı SEO bilgisi isteyecek.

Bu verilere bakarak artık firmaların Hem SEO hem de içerik üretiminden anlayan insanlar arayacağını görüyoruz. Görülüyor ki, profesyonel bir “SEO BURSA” Uzmanı ile çalışma gerekliliği her geçen gün artıyor…

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver