WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Who is gizlilik durumu SEO’da önemli mi ?

Whois gizlilik durumu SEO için önemli midir değil midir? Bu sorunun cevabı elbette önemlidir. Bu durum SEO’yu ufakta olsa olumlu manada etkilemektedir. Şimdi bu konuya değineceğiz.

Whois Gizlilik Durumu Hakkında

Bu durumun SEO’da işe yarayıp yaramadığını bilmemiz için öncelikli olarak whois nedir? Ne işe yarar? Sorularını cevaplamamız gerekiyor. İnternette her zaman onlarca siteye giriş çıkış yapıyoruz fakat bu sitelerin sahipleri hakkında yeterli bilgimiz yok. Fakat bu sitelerin elbette ki açılış tarihleri, ait olduğu şahıs, hangi DNS üzerinden yayın yaptıkları ve domainin hangi firma üzerinden alındığı gibi bilgileri mevcut. Sitelere girerken bu bilgileri bilen herkes gerektiğinde edinmek ister. Whois sorgulama ile bu durum mümkün. Whois sistemi size siteye ait bilgileri, isim, adres, telefon ve e-mail gibi bilgileri sağlamaktadır.

Whois Gizlilik Durumu ve SEO ilişkisi

Google sitelerin whois durumlarına bakarak, ona göre sitelere üst sıralarda yer almasında destek oluyor. Örnek verecek olursak bir site sahibi, bilgileri gizli iken Google’ın gözüne girmekte zorlanıyor fakat sitenin tüm bilgileri yeterli ise Google’da o siteye güvenerek üst sıralarda yer almasına destek oluyor. İsterseniz Google için whois bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Böyle bir durumda google sizi spam olarak algılayabilir ve harika bir SEO çalışması yapsanız bile siteniz istediğiniz randımanı alamıyor. Bu konuda birçok tartışma yaşanmış olsa da en güzeli daha sağlam olması açısından bu bilgileri açık yapmak olacaktır.

 

Fakat bilgileri paylaşmam diyorsanız bu konuda şöyle bir şey yapabilirsiniz. SEO çalışması yaparken whois gizlilik durumunu aktif etmeyerek güven sağlayabilirsiniz. Daha sonra SEO çalışması bitiminde tekrar kapatmak isterseniz bu bilgileri kapatmanız yararlı olacaktır.

Bu yazımızda size whois gizlilik durumu ve SEO ilişkisi hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver