WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Google Submit URL Aracı Tarih Oldu

Google Submit URL Aracı Tarih Oldu

Google, Submit URL (URL gönderme aracı) aracının herkese açık olan sürümünü kaldırdı. Submit URL aracının kaldırılmasından sonra Google, kullanıcılarına sadece herhangi bir sayfa göndermesine izin verdi alternatif yöntem olarak “Search Console” üzerinde bulunan “Google Gibi Getir” özelliğinin kullanılmasını önerdi. Eğer bunlarla da uğraşmak istemiyorsanız kriterlere uygun bir sitemap ile bildirim yapılabilir.

Manuel URL Gönderim Aracına Alternatif ?

Kaldırılan bu özellik sonrası aynı işlemi alternatif olarak şu şekilde yapabilirsiniz;

 

 

  • Search Console” üzerinden “Google Gibi Getir” bölümüne tıklayın. Ardından URL bölümüne URL’nizi girdikten sonra “Getir ve Oluştur” butonuna tıklayın.
  • Belli bir süre bekledikten sonra alt kısımdaki listede “Dizine Eklenmesini İste” butonunu tıklayın.
  • Daha sonra isteğinize göre “Yalnızca bu URL’yi tara” ya da “Bu URL’yi ve onun doğrudan bağlantılarını tara” seçeneğini seçebilirsiniz.
  • Son olarak “Gönder” butonuna tıklayın.

Unutmamız gerekenler ise şunlar;

  • Google Gibi Getir işlemini yalnızca Search Console üzerinden yalnızca doğrulamasını yaptığınız siteler için yapabilirsiniz. Daha önceden sahibi olmadığımız siteleri de Google dizinine gönderebiliyorduk. Yapılan bu güncelleme ile özellikle backlink kazandığımız URL’leri Google dizinine gönderme işlemini yapamıyoruz.
  • Google Gibi Getir işleminin günde en fazla 10 kez kullanabileceğini unutmayalım. Yine aynı şekilde gönderilen URL’nin Google dizinine ekleneceğinin bir garantisinin olmadığını unutmayalım. Google Gibi Getir işlemi anlık olarak başarılı olsa bile günler sürdüğü de olabiliyor.

Sosyal medyada çok farklı tepkilerle karşılaşsa da yararlı içerik üretenler için avantaj olarak görülebilir.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver