WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Google Adsense Nedir? Nasıl Kullanılır? SEO ile İlişkisi #9

Google Adsense Nedir?

Google Adsense; web sitesi sahiplerinin, içerik, oyun vs. üreticilerinin reklamlar yoluyla para kazanmaları için Google tarafından geliştirilmiş bir servistir. İçeriklerinize gelen ziyaretçi trafiğine Google Adsense reklamları gösterimi yapıp ciddi miktarlarda para kazanabilirsiniz. Reklamverenlerin Google’a verdikleri reklamların belli bir kısmı içerik üreticilerin sayfalarında yayınlanmaktadır. Bu şekilde internet ekosisteminin canlılığına da destek verilmiş olur.

Google Adsense Çalışma Prensibi Nasıldır?

Google’ın kendi sayfasında Adsense’in çalışma mantığını şu şekilde açıklamıştır.

Google AdSense yayıncılara, sundukları online içerik üzerinden para kazanabilecekleri bir yol sunar. AdSense, içeriğiniz ve ziyaretçilerinize göre reklamları sitenizle eşleştirerek çalışır. Reklamlar, ürünlerini tanıtmak isteyen reklamveren tarafından oluşturulur ve ödenir. Bu reklamverenler her bir reklam için farklı bir tutar ödediklerinden, kazanacakları tutar da değişecektir.

Google Adsense ile Google Ads Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google Adsense ve Google Ads’in (eski adıyla Google Adwords) isim benzerliğinden dolayı aynı Google servisi olduğunu düşünülmektedir. Her ikisinin de Google ürünü olmasının yanı sıra aşağıdaki farkları bulunmaktadır.

1 – Kullanım Amacı : Google Ads’i reklamverenler kullanırken, Google Adsense’i reklam yayınlayan website sahipleri kullanmaktadır. Her iki servisin de panelleri ayrıdır fakat aynı Gmail hesabı ile hesap oluşturup kullanılabilir.

İşletmeler veya kişiler ürün ve hizmetlerini tanıtmak, reklamını yapmak için Google Ads’i kullanır. Google Ads’te verilen reklamlar başta Google arama ağı olmak üzere, Youtube, blog siteleri, alışveriş sonuçları ve hatta mobil uygulamalarda bile gözükebilir.

Google Adsense kullanan web sitesi sahipleri ise Google Ads vasıtasıyla verilen reklamları kendi sitelerinde yayınlayıp para kazanabilirler.

2 – Ödeme : Google Ads vasıtasıyla verilen reklamlar için reklamverenlerin belli bir ücret ödemesi gerekir. Google Adsense’te ise web site sahipleri yayınladıkları reklamlar için ödeme almaktadır.

Google Adsense’in SEO ile İlişkisi

Google Adsense vasıtasıyla sitesinde reklam yayınlayan web sitesi sahipleri ziyaretçi çekmek için arama sonuçlarının üstlerini hedeflemektedirler. Bundan dolayı reklam yayınlayan web sitesi sahiplerinin en çok önem verdiği konu SEO’dur. Ziyaretçi çekmek isteyen web sitesi sahipleri özellikle web sitelerininin site içi SEO çalışmaları, site dışı SEO çalışmaları ve özellikle içerik optimizasyonu çalışmalarının çok iyi yapması gerekmektedir. “İçerik kraldır” sözünü en iyi bilenlerin reklam yayınlayan web sitesi sahipleri olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne ve sizlerin SEO çalışmalarına katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver