WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

SEO Hakkında Tüm Merak Edilenler Bu Yazıda!

SEO hakkında merak ettiklerinizi bu sayfada sizler için derledik.

Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi

Dijital pazarlamanın en önemli çalışma alanlarından birisi olan SEO ile ilgili en çok merak edilen soruları sizler için derledik. Uzman ekibimiz ile bu soruların yanıtlarını aradık ve diğer dijital pazarlama çalışmaları ile arasındaki ilişkiyi inceledik.

SEO Nedir? Dijital Pazarlamadaki Önemi

SEO Nedir?

Türkçe adıyla “arama motoru optimizasyonu“, İngilizce karşılığı “search engine optimization” olan SEO, web sitelerinizin arama motorlarında görünürlüğünün artması için yapılan çalışmaların bütününe denir.

SEO çalışmaları sayesinde web sitenizin başta Google olmak üzere arama motorlarında görünürlüğü artacaktır. SEO çalışmaları ile hedef kitlenize ulaşabilir, ziyaretçi sayılarınızı, ziyaretçi kalitenizi, marka algınızı ve bunların doğal sonucu olarak işletmenizin cirosunu arttırabilirsiniz.

Web siteniz için başarılı sonuçları elde edebilmek ancak Google yönergelerine uygun şekilde yapılan SEO çalışmaları ile mümkündür. SEO çalışmaları ücretli olmaması bakımından diğer dijital pazarlama çalışmalarından bir adım öne çıkar.

Özet olarak SEO; web sitelerinin arama motorlarında iyi bir performans sergilemesi için yapılan çalışmaların tamamıdır diyebiliriz.

SEO bir süreçtir ve zamana yayılması gerekir. SEO çalışmaları; arama motoru sonuç sayfalarında (SERP = Search Engine Ranking Position) iyi sıralamalar elde etmek için yapılan ve sürekli devam etmesi gereken çalışmalardır.

SEO açılımı nedir? Neden gereklidir? Neden Önemlidir?

SEO’nun Açılımı

SEO’nun İngilizce açılımı “search engine optimization“, Türkçe açılımı ise “arama motoru optimizasyonu” dur.

SEO neden gereklidir?

Web sitelerinin başta Google olmak üzere arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alması sonucu web siteleri daha fazla tıklama alırlar. Bu sayede işletmelerin marka değeri, bahsedilme sayısı, nitelikli ziyaretçi sayısı ve hedef kitleye erişim oranı artar.

SEO çalışma metodu nasıldır?

SEO çalışmalarında genel olarak aşağıdaki şekilde bir çalışma planı hazırlanır;

 • Site genel sağlık durumunun incelenmesi
 • İçerikleri inceleme, düzenleme ve yeni içerik fikirlerinde bulunma
 • Anahtar kelime araştırması
 • Rakiplerin ve sektörün araştırılması
 • SEO kültürünün kurum içine aşılanması için yapılan çalışmalar
 • Rapor hazırlama ve durumu gözden geçirme

Web sitesinin trafiğini arttırmak için farklı SEO teknikleri vardır. Google gibi arama motorlarından gelen trafik organik trafiktir ve en değerli trafik olarak bilinmektedir. Arama motorlarından gelen trafik müşteriye dönüşme oranı en fazla olan trafik çeşididir.

SEO çalışmalarında hangi sektörde olursanız olun, anahtar kelimeniz ne olursa olsun kendinizi rekabetin içinde bulacaksınız. Günümüzde en düşük aranma hacmi olan kelimelerde bile rekabet yaşanmaktadır. Arama motorlarının yönergelerine uygun olarak yaptığınız SEO çalışmaları ile mutlaka başarıya ulaşırsınız.

Web sitenizi arama motorlarında daha üst seviyelere çıkarmak için öncelikle arama motorların nasıl çalıştığını kavramalısınız. Bunlara Google algoritmaları da denir. Google algoritmalarına uygun olarak ve legal SEO teknikleri kullanarak çalışma yaparsanız sonunda kazanan hep siz olursunuz.

Google Nasıl Çalışır?

Herhangi bir anahtar kelimenin Google arama sonuçlarını belirleyen yüzlerce faktör vardır. Bu faktörlerin en bilinenleri uzmanlık, güven ve alaka (EAT) düzeyidir. Tüm bunların yanında kullanıcı niyetini (user intent) iyi şekilde analiz edip buna göre içeriklerinizi planlayıp oluşturmanız sizlerin yararına olacaktır. Unutmamak gerekir ki; Google’ın tek amacı arama yapan kullanıcıların arama niyetlerine en uygun sonuçları listelemektir.

İyi Ziyaretçi Deneyimi = İyi SEO Performansı

Google’ın arama motoru pazarında en üstte yer almasının sebebi; uzun yıllar boyunca sürekli olarak algoritmalarını geliştirmesi ve bunun sonucu olarak arama yapanlara iyi bir deneyim yaşatmasıdır. Bizler de ziyaretçilerimize iyi bir deneyim yaşatırsak Google ödül olarak websitemizi SERP’te üst sıralarda yer verecektir.

Ziyaretçilerimize kaliteli bir deneyim yaşatmak için kullanıcı niyetini iyi şekilde anlayıp, buna uygun olarak içerik planlamızı oluşturmalıyız. İçerik kalitemizi hep üst düzeyde tutarak sitemize giren ziyaretçinin mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlayabiliriz.

Anahtar kelime seçimi

Kuşkusuz SEO çalışmalarımızı planlarken anahtar kelimelerimiz büyük önem arz eder. Hedef anahtar kelimelerinizi iyi analiz edip bunlara uygun içeriklerinizi geliştirmelisiniz. Tüm SEO çalışmalarınızı (kurumsal sitelerden bahsedilmektedir) başlangıçtaki hedeflediğiniz anahtar kelimeler etrafında yapmanız sizlerin faydasına olacaktır. Bu şekilde iyi bir site içi hiyerarşi oluşturabilirsiniz.

Dönüşüm mü ? Trafik yoğunluğu mu?

Sitenize gelen ziyaretçilerin türü ile ilgili bir seçim yapmanız gerekir çoğu zaman. Sitenize çok ziyaretçi gelmesi mi daha önemlidir? Yoksa gelen ziyaretçilerin dönüşüm oranı mı daha önemlidir? Bu hayati bir sorudur! Bu seçim sayesinde içeriklerinizi planlayıp optimize ederek ileride yaşanacak hiyerarşi sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

İç SEO çalışmaları (Teknik SEO & İçerik Optimizasyonu)

İç SEO çalışmaları temelde 2 farklı SEO çalışmasını içerir; bunların bir tanesi “teknik seo çalışmaları” diğeri ise “içerik optimizasyonu” dur. İç SEO çalışmalarında sıralamayı en çok etkileyenler; “sayfa başlığı, “meta açıklama“, “URL yapısı” ve “içerik kalitesi” dir. Bu 4’lüye özel olarak dikkat etmeniz gerekmektedir.

Web sitenizde her sayfanın mutlaka benzersiz bir URL’si, benzersiz sayfa başlığı, benzersiz meta açıklaması ve benzersiz içeriği olmalıdır. Aksi halde “site içi eşleşen içerik sorunu” ile karşı karşıya kalırsınız.

Sizleri rakiplerinizden ayıracak, dikkat etmeniz gereken iç SEO önerileri;

 1. Websiteniz genelinde eşleşen sayfa başlığı, URL, meta açıklama ve içerik bulunmamalıdır.
 2. Sektör profesyonelliğinizi yansıtan, bilgilendirici ve sektördeki bir soruna yönelik çözüm önerileri getiren içerikler geliştirmelisiniz.
 3. Site içi linklemeler yaparak site içi hiyerarşiyi, site dışı linklemeler yaparak siteler arası hiyerarşinin gelişmesine katkı sağlamalısınız.
 4. Başlık etiketlerini (Heading etiketleri) kuralına uygun olarak sayfalarınıza yerleştirmelisiniz.
 5. Görselleriniz mümkünse benzersiz, içerik ile yakından alakalı olmalıdır. Görsel adı ve görsel alt etikeninin içerikle alakalı olmasına özen gösterip bir bütünlük oluşturmalısınız.
 6. Web sitenizin mobil uyumluluğunun tam olması, tüm tarayıcı ve ekran çözünürlüklerinde sıkıntısız gözükmesi için düzenlemeler yapmalısınız.
 7. Site hızınızı mümkün olduğu kadar arttırmalısınız.

SEO Performansı Nasıl Ölçülür?

Web sitenizin SEO performansını ücretsiz olarak Google Analytics, Google Search Console gibi Google’ın ücretsiz servislerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca ücretli olarak Semrush, Ahrefs, Moz gibi SEO araçlarını kullanabilirsiniz.

Peki Google Neyi Öneriyor? Neyi Önermiyor?

Google’ın önerdiği ve site yöneticilerinin benimsemesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sayfalarınızı arama motorlarına yönelik değil, ziyaretçilere yönelik hazırlayın.
 • Ziyaretçilerinizi aldatacak durumlardan kaçının.
 • Hilelerden kaçının.
 • Web sitenizde benzersiz, değerli içerikleri öne çıkartın.
 • Otomatik olarak oluşturulan veya kopya içeriklerden uzak durun.
 • Otomatik backlink alımı asla yapmayın.
 • Arama motorlarına ayrı, ziyaretçilerinize ayrı içerik göstermeyin.
 • Gizli metin ve bağlantıları sitenizde kullanmayın.
 • Sitenize ziyaretçi çekmek için inorganik yöntemler kullanmayın.

Merak ettiklerinizi sorun

Sizler de sitenizin görünürlüğünü arttırmak, hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız iletişim formu ile bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

 Email bilgi@yesilseo.com

Şimdi arayın! 0533 474 22 40