WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40

Tüm Yönleriyle SEO, İşletmeler ve İnternet Dünyası

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, bu makale SEO’ya en uzak kişilerin bile anlayacağı bir dille yazılmıştır. Mümkün olduğunca basit ve soru cevap şekli ile SEO’ya ilişkin soruları yanıtlamaya çalışacağız.

SEO’nun açılımı nedir ?

Search Engine Optimization yani Arama motoru optimizasyonu’dur.

SEO’nun amacı nedir ?

Temel olarak bir web sitesinin, bir mobil uygulamanın, sosyal medya sayfasının ya da bir videonun hedef kitlesine ulaşması için yapılan çalışmalardır. Web sitelerinde ilgili anahtar kelimenin yükselmesi, sosyal medya sayfasının üst sıralarda çıkması veya etkileşimlerinin arttırılması ya da bir video üzerinde yapılan çalışmalara denmektedir. Tüm bu çalışmaların ortak yöntemi ise anahtar kelimelere yapılmasıdır.

Unutmayalım ki, yaptığımız SEO çalışmalarını arama motoru için değil, ziyaretçiler için yapmak gerekiyor. Yani temel amacımız ziyaretçilere faydalı bir web sitesi oluşturmak olması gerekiyor.

SEO Ne İşe Yarar?

Web sitenize çeşitli kaynaklardan (arama motorları, sosyal ağlar, direkt girişler ve yönlendirmeler) ziyaretçi gelebilir. Web sitenize gelen trafik kaynakları içinde genel olarak en kaliteli olan trafik çeşidi arama motorlarından gelen trafiktir. Bu da arama motorlarındaki sıralamamızın ve görünürlüğümüzün ne kadar önemli olduğunu ortaya koymakta. Arama motorlarındaki hedef kitlemizi web sitemize çekmenin tabi ki en iyi yolu SEO’dur.

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

  • Özellikle arama motorlarındaki hedef kitlemizi sitemize çekmiş oluruz, bu da sitemize kaliteli trafik yaratır.
  • Marka bilinirliği ve marka çalışmaları için pozitif etkiler yaratır.
  • İnsanların aklında kalırsınız.
  • Sektörünüzde bilindik bir web sitesine sahip olmanızı sağlar.
  • Hedef kitleye en iyi şekilde ulaşır.
  • Rekabet ettiğiniz sektörden en büyük payı alırsınız.
İLGİLİ YAZI :   SEO'da Yazılım ve Site Hızı

SEO Neden Önemlidir?

Arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek ve hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız bunun en ucuz ve sağlıklı yolu SEO’dur. İyi bir SEO planlaması ile sadece ülkenizde değil dünyanın her yerindeki insanlara ulaşabilirsiniz. Bu da SEO planlamasının ve uygulamasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Unutmayalım ki; SEO çalışması yapılan bir web sitesi işlek bir caddede dükkanımızın olması gibidir…

SEO çalışmalarında profesyonellerden yardım almak ne kadar önemli ?

Web sitenizde yaptırmayı düşündüğünüz SEO çalışmaları için mutlaka bir profesyonelden destek almalısınız. Ancak doğru planlanan ve yürütülen bir çalışma ile sitenizi arzuladığınız yerlere çıkarabilirsiniz. Bunu bir örnekle vermek gerekirse;

Sitenize yapılan backlink çalışmaları çok önemlidir. Sitenize 10 adet backlink almış olduğunuzu düşünelim. Eğer bu backlinklerden 9 tanesi faydalı, 1 tanesi zararlı ise, siteniz bu durumdan fazlasıyla kötü etkilenecektir ve hatta geriye dönülmez sorunlarla karşı karşıya kalabileceksiniz. Özetle SEO çalışmaları için bir profesyonelden yardım almalısınız.

Günümüzde İnternet

Son zamanlarda bir çok internet sitesinin aynı sektörde rekabet ettiğini görüyoruz. Siteler yaygınlaştıkça rekabet ister istemez artmaktadır. İşletmelerin web sitelerinin iyi bir konumda yer almasını istiyorsanız SEO çalışmalarını kesinlikle sitenizde uygulamalısınız.

SEO’nun Esas Amacı

SEO’nun esas amacı, kişisel veya kurumsal web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak, hizmet ya da ürünlerinizi daha çok kişiye ulaştırmaktır. Bir nevi sanal popülasyonu arttırıcı çalışmalardır. Tüm bunlar, web sitenizi ve  dolayısıyla işletmenize fayda sağlamaktadır.

SEO Çalışmalarının Süresi

SEO çalışmaları ile kişisel veya kurumsal web sitenizi bir gecede zirveye taşıyamazsınız. SEO, yapısı itibariyle sabır gerektiren bir iştir. Anahtar kelimeniz ve sitenizin durumuna bağlı olarak SEO çalışmaları, aylar hatta yıllar boyu sürebilir. SEO çalışmalarında kesinlikle “White Hat SEO” yani Google‘ın önerdiği SEO yöntemleri kullanılmalıdır.

İLGİLİ YAZI :   Gemlik SEO Uzmanı ve Danışmanı
Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne katkı yapmayı amaçlamaktayım.

Yanıt ver