WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
WhatsApp 0533 474 22 40
Email: bilgi@yesilseo.com Tel: 0533 474 22 40
En Çok Kullanılan SEO Terimleri

SEO sektörü yurtdışında çıkmış ve halen yurt dışında büyüyen bir sektör olduğu için SEO terimleri genelde İngilizce’dir. Biz SEO terimlerinin hem Türkçe’lerini vereceğiz hem de detaylı bir şekilde açıklayacağız.

en-cok-kullanilan-seo-terimleriKeyword (Anahtar Kelime) : Bir web sitesinin yükselmek istediği kelime veya kelime gruplarına verilen isimdir.

Pagerank – PR (Sayfa Rütbesi ) : Google’ın web sitelerine verdiği bir değer atamasıdır. Pagerank 0 ile 10 arasında değerler alır. Yakın zamanda Google, Pagerank sistemini kaldırdığını duyurdu. Bu da demek oluyor ki; bir sitenin pagerank’ı artık bir değer ifade etmiyor.

Spam : Yazılımların yardımıyla yapılan paylaşımlara verilen genel addır. Faydasız içerik ve paylaşımlar olarak anlayabiliriz. Spam SEO çalışmaları arasında çok fazla backlink alımı, içerik girişi ve yorum yapılma örnekleri gösterilebilir. Spam SEO genelde kısa sürelidir çünkü arama motorlarının sürekli geliştirilen algoritmaları Spam SEO çalışmalarını fark etmekte ve siteleri cezalandırmaktadır.

H1 Etiketi (Heading) : SEO’da çok önem arz eden bir elemandır. Uzun bir metinde paragrafların başlıklarında kullanılır. Yazının genel başlığı H1 olurken, yazının diğer kısımlarında H2, H3, H4 vs. olabilir.

Black Hat SEO (Siyah Şapka SEO): İllegal arama motoru optimizasyonuna verilen isimdir. Bu yöntem arama motorlarının açıklarından faydalanarak ilgili anahtar kelimede yükselme çalışmalarına verilen addır.

White Hat SEO (Beyaz Şapka SEO) : Arama motorlarının direktiflerine uygun olarak tamamen legal biçimde yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarına verilen genel addır.

Canonical URL : Web sitelerinin veya URL lerin aynı içeriği sunduğu durumlar için kullanılır. Spam filtresine yakalanmamak için linklerimizde canonical kullanımına özen göstermeliyiz.

Alexa : Alexa toolbar kullanan kullanıcıların elde ettiği verileri derleyerek tüm web sitelerini sıralayan bir sistemdir. Sitelerin değerleri için doğru bir sayısal veri biçimi değildir.

İLGİLİ YAZI :   Google Haberler Servisi Avrupa'da Yasaklanabilir

DMOZ : Dünyanın en büyük dizinidir. Bir web sitesinin DMOZ kayıtlı olması SEO açısından önemlidir.

Nofollow : Sayfa içerisindeki linklerin içinde bulunan bir parametredir. Arama motorları örümceklerine “takip etme” anlamına gelen bilgiyi iletir. Bu şekilde sitemizin linkinin yayınlanması fazla fayda göstermeyecektir. Rel=”nofollow” şeklinde kullanılır.

Dofollow : Sayfa içerisindeki linklerin içinde bulunan bir parametredir. Arama motorlarına “takip et” mesajını iletir. Sitemiz için bu şekilde alınan linklerin faydası en fazladır. Rel=”dofollow” şeklinde kullanılır.

Deindex (arama motoru sonuçlarından çıkarma) : Arama motorları tarafından bir web sitesine verilebilecek en büyük cezadır. Bu cezada web sitesinin tüm indexleri arama motoru sonuçlarından kaldırılır.

Anchor Text (Çapa Metin) : Linkleme işlemi bir anahtar kelime üzerinden yapılıyorsa, o anahtar kelime linkin Anchor Text’idir.

Hacklink : Hack yöntemleri kullanılarak yapılan etik olmayan bir backlink alma yöntemidir. Bir açıktan faydalanılarak girilen, site sahibinin izni olmadan backlink kodları eklenmesiyle  elde edilen backlink’e hacklink denir. İllegal bir yöntemdir ve kesinlikle önerilmemektedir.

Onpage Çalışması : Site içeriğinin SEO için düzenlenmesi çalışmalarına verilen genel addır.

Offpage Çalışması : Site içeriği harici, genel olarak backlink elde etme çalışmalarına verilen addır.

Htaccess : Genel olarak sitelerin ftp sinde, ana dizinde bulunan ve .htaccess olarak adlandırılan dosyadır. 404 bulunamadı, 301 yönlendirme gibi hayati önem taşıyan kodlar genel olarak bu dosyada bulunur.

Ping – Pingleme : Web sitesine girilen içeriğin ya da düzenlenen içeriğin arama motoru örümceklerine haber verilme işlemine verilen addır.

Index – Indexleme : Index kelimesinin 2 farklı kullanım alanı vardır. Genel olarak sitelerin anasayfalarına verilen isimdir. Web sayfasının farklı url lerin arama motorları dizinlerine kaydedilmesi işlemine de indexleme adı verilir.

Adwords : Google’ın reklam verenler için oluşturmuş olduğu bir platformdur. SEO açısından son derece önemlidir.

İLGİLİ YAZI :   Who is gizlilik durumu SEO'da önemli mi ?

Rel formatı : Sayfa içerisinde bulunan linklerin, link verilen site ile ilgisini göstermektedir. Arama motoru optimizasyonunda hayati önem taşımaktadır.

Tag (Etiket) : Tag kelimesi web de bir çok farklı anlam için kullanılır. Site bilgilerinin yer aldığı meta tag’lerden, makale içindeki önemsediğimiz kelimeler için kullanılan tag’e kadar geniş bir anlam yelpazesi vardır.

Adwords Keyword Tool : Google servislerinden olan Adwords’te bulunan bir araçtır. Kelimelerin birbirleri ile olan ilişkilerinden istatistiki verilere kadar bir çok bilgiyi bu araçtan öğrenebiliriz.

Title (Başlık) : Genel olarak sayfaların isimlerine verilen addır fakat bazı durumlarda linklerin görünen kısmı da olabilir.

Backlink : Bir web sitesinin linkinin başka bir web sitesinde bulunduğu durumlardır. Backlink, arama motoru optimizasyonunda kilit role sahiptir.

Robots Kodları : Robots kodları genelde web sitelerinde ana dizinde robots.txt adlı dosyada bulunur. Robots.txt dosyasında arama motorları örümceklerini yönlendirici kodlar bulunmaktadır.

 

Yazar hakkında

2005 yılından itibaren kesintisiz olarak internet teknolojileri ve SEO alanlarında çalışmalar yürütüyorum. Oluşturduğum içeriklerim ile SEO sektörüne katkı yapmayı amaçlamaktayım.
2 Yorum
  1. admin

   Kerim Bey merhaba;
   Başlangıç SEO çalışmaları için en önemli olanları listelemeye çalıştık.
   Güzel yorumunuz için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Yanıt ver